Hamilelik Öncesi ve Sonrasında Yeme Bozuklukları

Hamilelik Öncesi ve Sonrasında Yeme Bozuklukları

Hamilelikte Yeme Bozukluğu

Hamilelik dönemi, anne adaylarının hem fiziksel, hem duygusal hem de hormonal anlamda ciddi değişiklikleri aynı anda yaşadığı bir dönemdir. Bu değişikliklerin yanı sıra, hayat tarzında oluşan ve gelecekte oluşacak olan derin değişim de anne adayını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu etkilerden biri de yeme düzeni üstünde görülebilir. Hamilelik döneminde kadınlarda yeme bozukluğu görülme oranı %5 ila %8 arasında değişmektedir.

 

Yeme bozukluğu nedir sorusuna verilecek cevap, bozukluğun kendi adından da anlaşılacağı üzere, kişinin bazı psikolojik nedenlerle sağlıksız yeme ve içme düzenini benimsemesi ve bu durumun sonucunda daha derin psikolojik ve fiziksel sorunlarla karşılaşmasıdır. Anoreksiya nevroza, Bulimiya nevroza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu gibi yeme bozuklukları ilk akla gelen yeme bozuklukları arasındadır.  

 

Hamilelik Öncesi Yeme Bozukluklarının Etkisi

Yeme bozuklukları olan kadınlar, yetersiz ve sağlıksız beslenme sonucu, sağlıklı bir regl döngüsüne sahip olamayabilirler. Yeme bozukluğu yaşayan kadınların birçoğunun uzun süre regl olmadığı gözlenmektedir. Anoreksiya nevroza bozukluğuna sahip kadınların hamile kalma oranı oldukça düşük olsa da yeme bozukluğuna sahip kadınlar hamile kalabilmektedir. Kişinin vücut algısı, kilo ve yeme bozukluğu gibi sorunları varsa, hamile kalmadan önce bu rahatsızlıklarını tedavi ettirmesi önemlidir. Çünkü hamilelik dönemi zaten kadın için zorlayıcı bir dönemdir. Tedavi olan kadınlar bu süreci daha güçlü ve kararlı bir şekilde yürütebilmektedir.

 

Hamilelik Döneminde Yeme Bozukluklarının Etkisi

Yeme bozukluğuna sahip bir kadın hamile kaldığında genellikle kişi diğerlerinin kendini yargılamasından ya da bebeğe zarar vermekten korkacak, beslenme stili ile ilgili endişe ve utanca sahip olacaktır. Hamilelik döneminde yetersiz kilo alımı, kişinin kilo almaktan aşırı korkması, yemek yerken endişelenme, yemek yemekten kaçınma, sürekli kilo aldığını düşünme, aşırı egzersiz yapma, normalden çok daha fazla yeme ve elektrolitlerde anormal seviyeler, kişinin hamilelik sürecinde yeme bozukluğu yaşadığını gösteren belirtilerden bazılarıdır. Her kadının farklı olduğu ve yeme bozukluklarının da aynı şekilde değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Bazı kadınlar hamilelik sürecini yasaklı yeme düzenlerinden bir kaçış olarak görerek aşırı ve anormal gıda tüketebilirler. Tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşayabilir. Bazı kadınlarda yeme bozukluğuna bağlı davranışlar aşırı bir şekilde artarken bazı kadınlarda da tam tersine daha sağlıklı bir yeme davranışı ortaya çıkabilir. 

 

Hamilelik ve Vücut Algısı

Hamilelik döneminde kadın vücudunda yaşanan değişimler sadece yeme bozuklukları olan kadınları değil, tüm diğer anne adaylarını da etkileyebilmektedir. Kadınlar hamilelik ile birlikte daha önce hiç sahip olmadıkları bir bedene geçiş yaparlar. Bazı bölgelerde deformasyonlar oluşabilir. Etraflarındaki kişilerin vücutları hakkındaki yorumlar kadınları daha çok etkiler ve vücut algıları olumsuz bir yöne kayabilir. Bazı kadınlar ise hamilelik döneminde vücutlarında yaşanan değişimi bir özgürlük olarak görerek, bu değişimi kolayca kabullenebilmektedir. 

 

Doğum Sonrası Yeme Bozuklukları

Doğum sonrası, kadınların depresif bir ruh hali yaşayabildiği, bazen majör depresyona kadar uzanan bir tablonun izlenebildiği oldukça hassas bir dönemdir. Hamilelik öncesi ve süresince yeme bozukluğu yaşayan kişilerde depresyon görülmesi mümkündür. Hamilelik sonrası depresyon oldukça yıkıcı sonuçlara neden olabildiği için, yeme bozukluğu yaşayan yeni annelerin duygusal desteğe ve profesyonel bir yardıma ihtiyacı olur. Yeme bozukluğu tedavilerinin hamilelik boyunca ve sonrasında da devam etmesi çok önemlidir. Ayrıca hamilelik öncesinde ve sürecinde hiçbir yeme bozukluğu sahibi olmayan kadınların da hamileliğin bitimi ile birlikte yeme bozukluklarına sahip olması da gözlenebilen bir durumdur. 

Konya hamilelik sonrası depresyon tedavisi ve Konya yeme bozukluğu tedavi tavsiyesi arayışındaki kişiler için alanında uzman kadromuz, Psikon Terapi farkıyla sizlere hizmet vermektedir.