Hamilelik Sonrası Cinsellik

Hamilelik sonrası cinsellik

Hamilelik sonrası hayat bambaşka…

Hormonlarınız değişiyor, duygularınız değişiyor…

Ailenize, yeni tanıştığınız, üzerine titrediğiniz, sevginiz kadar enerjinizi de verdiğiniz güzeller güzeli bir bebek katılıyor…

Tüm bu değişikliklerin içinde cinsellik ilk başta aklınıza gelmese de, yeni hayatınıza alıştıkça cinsellikle ilgili sorular sormaya başlayabilirsiniz.

Hamilelik sonrası cinsel yaşam ile ilgili olası sorularınızı bu yazıda bir araya getirdik.

Hamilelik sonrası cinsellikten zevk alabilir miyim sorusunun cevabı biraz planlama biraz da zamana bağlı olarak değişebiliyor. Acı duyma, kanama, yorgunluk ve emzirme gibi durumların yanı sıra, ruh halinizdeki değişimler de cinsel olarak aktif olup olmamanız konusunu etkiliyor.

İster normal doğum, ister sezaryen olsun, kadınların  vücudunun iyileşmesi için vakte ihtiyaç olabiliyor. Vücudun farklı yerlerinde yaşanan ağrılar ve acılar zamanla kayboluyor. Birçok doktor doğumdan sonra 3 ya da 6 hafta geçtikten sonra cinsel yaşama dönmeyi öneriyor. Çünkü bu süre içinde rahim kapanıyor, yırtıklar ve kesikler iyileşiyor. Elbette her kadının fiziksel değişikliklerinin farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Doktorunuzun onayını aldıktan sonra cinsel yaşama dönmek için kendinizi hazır hissetmenizin önemini de göz ardı etmemekte fayda var.

 

Duygusal Hazırlık

Evinize yeni bir bebeğin gelmesi, sahip olduğunuz tüm düzenin değişmesine sebep olur. Bebek sahibi olduktan sonra uzun bir süre cinsellik hakkında düşünmemek oldukça normaldir. Bunun en büyük sebebi de bebeğin ihtiyaçları için tüm enerjinizi seferber etmeniz, uykusuz geçirilen geceler ve bu durumun bazen haftalar bazen aylar boyunca sürmesidir.

Doğum sonrası kadınlarda görülen bir başka değişiklik de hormonlardır. Hormonlarda yaşanan bu değişiklik kadınların doğum sonrası depresif olmasına neden olabilir. Birkaç hafta boyunca üzgün, kaygılı ve tahammülsüz olmanız normaldir. Ancak bu durumun ağır ve uzun süre seyretmesi durumunda mutlaka bir profesyonel ile görüşmek gereklidir.

Vaktiniz ya da enerjiniz yeterli olsa da hormonal değişiklikleriniz cinsel isteğinizin bir süre kaybolmasına sebep olabilir. Bu nedenle doğumdan bir süre sonra cinsellikten uzak durmak isterseniz kendinizi suçlamayın. Kendinize zaman tanıyın ve yaşadığınız süreç ve duygularınızı eşinizle paylaşın.

 

Emzirme ve Hamilelik Sonrası Cinsellik

Doğumdan sonra cinsel isteğinizin olup olmamasının nedenlerinden biri de emzirmedir. Emzirmek, östrojen seviyenizi düşürür. Bu da vajinal kuruluğa neden olarak, cinsel birleşmeyi sizin için rahatsız edici hale getirebilir.

Emzirme sırasında hamile kalınabilir mi sorusu birçok kişinin sorduğu bir sorudur ve bu konuda yaygın bir yanlış kanı vardır. Emzirmek hamile kalmayı engellemez.  Bu nedenle yeniden bebek sahibi olmak istemiyorsanız, doğum kontrol yöntemlerinizi bırakmamalısınız. Belli başlı bazı doğum kontrol hapları, süt üretiminizi azaltabileceği için hangi doğum kontrol yöntemini kullanacağınızı da doktorunuza danışmanız gerektiğini de unutmamanızda fayda var.

 

Hamilelik Sonrası Cinsel Yaşam İçin Öneriler

Doktorunuz cinsel hayata dönebileceğini söyledi. Eşiniz ve siz kendinizi cinsel birleşmeye hazır hissediyorsunuz. O zaman bu süreci kolaylaştıracak bazı önerilerimiz var:

  • Cinsellik hakkında bildiklerinizi gözden geçirin. Cinsellik sadece birleşme değildir. Cinsel birleşmeden önce, eşinizle birlikte vakit geçirme, doğru bir iletişim kurma, birbirinize duyduğunuz isteği farklı şekillerde ifade etmeyi unutmayın.
  • Düşen östrojen sebebiyle vajinal kuruluk yaşamanız, siz fiziksel ve duygusal olarak hazır da olsanız cinsel isteğinizi baltalayabilir. Bu durumda eczanelerden sağlığa uygun olarak alacağınız yardımcıları kullanabilirsiniz.
  • Pelvic egzersizleri cinsel organınızın toparlanmasına yardımcı olacaktır. Bir profesyonelden Kegel pelvic egzersizleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
  • Planlama yapmayı unutmayın. Dinlenmiş hissettiğiniz ve rahatsız edilmeyeceğiniz zamanlar seçin. Özellikle günün ilk saatleri yeni anneler için daha uygun olabilir.
  • Kendinize iyi bakın. Doğru beslenmeye, yeterli su içmeye, egzersiz yapmaya çalışın.