Her Evlilikte Yaşanan 5 Aşama

Her evlilikte yaşanan 5 aşama

Evliliğin Süreçleri

Uzun evliliklerin sırrı nedir? Bu soru birçok evli çiftin aklına takılır. Çünkü herkes mutlu olmak ve bir ömür sürmesi için evlenir. Ancak evlilik süresince yaşanan bazı olay ve durumlar, çiftlerin birlikteliklerini sorgulamasına, tökezlemelerine, mutsuz ve çaresiz hissetmelerine neden olabilir. Aslında evliliklerde gelgitlerin olması, iniş çıkışların yaşanması son derece normaldir. Hemen her evlilik bu değişim ve dalgalanmalardan etkilenir. Önemli olan, hayatın karşımıza çıkardığı bu değişimler karşısında sabırlı, hoşgörülü ve mücadeleci olmaktır. Bu davranış, tüm kara bulutlar dağıldığında daha güçlü ve uzun ömürlü bir evlilik yaşamamıza neden olacaktır. Peki her evliliğin başından geçen bu aşamalar nelerdir? Bu sorunun cevabını ve merak ettiklerinizi bu yazıda bir araya getirdik.

 

AŞAMA 1: Aşkın Hükümdarlığı

İlişkinin ilk aşamasında tüm hayatımıza aşk ve tutku hakimdir. Sevdiğiniz kişi ile nihayet tanışmış olduğumuz için kendimizi şanslı addederiz. Şaşkınlık ne kadar çok ortak noktamız olduğunu düşünürüz. Sevgilimizin, yemekten gezmeye, hobilerden hayallere dek birçok konuda ruh eşimiz olduğuna inanırız. Karşımıza can sıkıcı detaylar çıktığında görmezden geliriz. Bu romantik süreçte, sevgilimizle birbirimizi karşılıklı olarak arzularız. Aşkın ve ilişkinin heyecanı, vücudumuzda birçok iyi kimyasalın ortaya çıkmasına neden olur. Kendimizi iyi, mutlu hissederiz. Enerjimiz, pozitif davranışlarımız, cinsel isteğimiz ve hassasiyetimiz artar. Tüm bu değişimler bizim karşımızdaki kişi ile yıkılmaz bağlar kurmak istememize neden olur ve evlenme kararı ortaya çıkar.

 

AŞAMA 2: Gerçeklerle Yüzleşme

Evliliğin ilk zamanlarının ardından, görmezden geldiğimiz o küçük aksamalar ve eksiklikler daha görünür olmaya başlar. Küçük şeyler canımızı sıkar. Kusursuz bulduğumuz eşimizin kusurları olduğunu keşfederiz. Ruh eşimiz olduğuna inandığımız sevgilimiz ile aramızda ciddi ve derin farklılıklar vardır. Bu durum kafamızı karıştırır. Çatışmalar ortaya çıkmaya başlar. Kendimizi farkına varmadan tartışmaların tam ortasında buluruz. Bu aşamada eşimizle bir takımın parçası olduğumuzu unutup, rekabet içeren davranışlar sergileyebiliriz. Bu davranışlar bizi çoğu kez eşimizi değiştirmeye, bu uğurda çabalamaya iter.

 

AŞAMA 3: Değiştirme İsteği

Bu aşamaya geldiğimizde her olayda sadece iki yöntem bulunduğunu düşünürüz. Ya bizim dediğimiz yol ya da eşimizin istediği yol. Her zaman kendi istediğimiz yol ve yöntemin doğruluğuna inanarak, eşimizin haksız olduğunu kabullenmesini isteriz. Eşimiz de aynı şekilde davrandığında, çözümden uzaklaşır ve birbirine inat etmekten başka hiçbir yapıcı karar ortaya koymayan iki kişiye dönüşürüz. İşler bu noktaya ulaştığında, evli çiftler için 3 seçenek ortaya çıkar. Ya yanlış kişiyle evlendiğimize karar verip boşanırız. Ya aynı evin içinde iki ayrı hayat kurarız. Ya da mantıklı ve yapıcı davranarak, sağlıklı ve uzlaşmacı bir iletişim için çaba harcarız.

 

AŞAMA 4: Olduğu Gibi Kabullenme

Karşımızdaki kişiyi değiştirme çabamızı geride bırakabildiğimizde, artık ikimizin her şeyi aynı şekilde görüp, aynı tepkileri vereceği düşüncesinden de uzaklaşırız. Eşimizle ilişkimize zarar vermeden uzlaşmanın yollarını öğreniriz. Bunun için evlilik ve aile danışmanlığı hizmeti alabilir, çift terapisi yorumları ya da tavsiyelerinden yararlanabiliriz. Bunun yanı sıra evlilik terapisti ile görüşerek daha mutlu, sağlıklı ve güçlü bir ilişkiye yelken açabiliriz. Eşimizi olduğu gibi kabullendiğimizde onu affetme konusunda da daha istekli oluruz. Tartışmalar ortaya çıktığında empati kurarak yaklaşırız. Bu yaklaşım ile kavgaların ve şiddetinin azalmasını sağlarız.

 

AŞAMA 5: Daima Birlikte

Evliliğin ilk dört aşamasından geçmek bizi geliştirir, ilişkimiz ve kişiliğimiz zaman zaman yıpransa da, tüm süreçleri atlatmak evliliğimizi sağlamlaştırır. Bu nedenle beşinci aşama, verdiğimiz tüm çabaların meyvelerini topladığımız aşama olacaktır. Artık kendimizi, evliliğimiz ve eşimiz tanımlamakta zorlanmayız. Eşimizle paylaştığımız bir geçmişimiz, evliliği devam ettirmek için ortak bir gayretimiz vardır. Eşimizin evliliğimize olan bağlılığı ve çabası onu daha çok sevmemize ve ilişkiden keyif almamıza yol açar. Çocuklarımız varsa, çoktan büyümüş ve kendi hayatlarını kurmuştur. Bu da bizim evliliğimize ve eşimize daha çok odaklanmamızı sağlar.

Her evlilik bu ve benzeri süreçleri yaşar. Evliliğe dair aşamadığınız problemlerde profesyonel destek almak size iyi gelecektir. Konya evlilik terapisi ihtiyaçlarınızda bize ulaşabilirsiniz.