İlişki Terapistlerinden Mutlu ve Uzun Evliliğin Sırları

İlişki Terapistlerinden Mutlu ve Uzun Evliliğin Sırları

Evliliği mutlu ve uzun kılmanın elbette mucizevi bir yöntemi ya da kapalı kapılar ardından gizlenen bir sırrı yok. Sağlıklı bir ilişki için  belki de yapılması gereken tek şey, her iki tarafın da zaman, efor ve enerji harcaması ve eşine değer vermesi olarak kabul edilebilir. Bu genel tanımlar, bizce de biraz daha açıklanmaya muhtaç. Bu nedenle Psikon Cinsel Terapi Merkezimizde çalışan değerli ilişki terapistlerinden derlediğimiz tüyoları bu yazıda sizler için bir araya getirdik.

 

– İşe giderken ya da başka bir nedenle evden ayrılırken eşinizi öperek ve kucaklayarak vedalaşın. Bu birkaç saniye ilişkinizi canlı tutmak için oldukça etkilidir.

 

– Eşiniz sizinle bir sırrı paylaştığında, o sırrı oldukça küçük ve önemsiz bulabilirsiniz. Bu durumda bile eşinizin sırrını saklayın ve onu kimseyle paylaşmayın. Bu aranızdaki güveni perçinleyecektir.

 

– Eşinizle kavga edebilir, onunla bir konuda ters düşebilirsiniz. Bu durumlarda, onunla paylaşmadığınız bir duygunuzu en yakınlarınızdan biriyle de olsa paylaşmayın. Eşinize söylemediklerinizi başkalarına anlatmayın.

 

– Eşinizin her davranışını ya da seçimini sevmek zorunda değilsiniz. Zaman zaman bu konularda ona eleştirilerinizi sunacaksınız. Ancak bunu yaparken lafa bir iltifatla başlamaya gayret edin.

 

– Ev işlerini tek başınıza üstlenmeyin. Eşinizin de tüm ev işini tek başına üstlenmesine izin vermeyin. Bir taraf sürekli daha fazla sorumluluk alırsa bir süre sonra bu o kişide tükenmişlik duygusuna yol açacak ve büyük patlamalarla ilişki zarar görecektir. Ayrıca ev işlerini paylaşan çiftlerin daha mutlu olduğu 2013 yılında yapılan bir araştırma ile ortaya konmuştur.

Mutlu ve Uzun Bir Evlilik

– Hiçbir ilişki mükemmel değildir. Bu nedenle evliliğinizdeki ve eşinizdeki ufak tefek sorunları büyütmeyin. Bazı şeyleri hoş görerek ilişkinizi yıpranmaktan kurtarabilirsiniz, unutmayın.

 

– Bazen sorunlar öyle büyür ki kendinizi hiç istemediğiniz bir şekilde, bağırıp çağırırken bulabilirsiniz. Bu durumların önüne geçmek için hiddetlenmeye başladığınızı hissettiğinizde ara verin, odadan çıkın, sakinleşene dek bekleyin. Her zaman sakin tartışmaları, yüksek tansiyonlu konuşmalara tercih edin.

 

– Günlük hayatın rutine binmesi, her gün aynı şeyleri yapmak, tıpkı tartışmalar ve çatışmalar gibi ilişkiyi zedeleyebilir. Bu nedenle her ilişki biraz değişim ve farklılık ister. Siz de rutini kırmak için eşinizle daha önce yapmadığını aktivitelere yönelin. Bir derse, kursa ya da geziye katılın.

 

– Evliliği ve ilişkiyi canlandırmanın en kolay yollarından biri, ilişkinin ilk günlerindeki gibi davranmaktır. Her iki taraf da birbirine aynı şekilde flörtöz davranırsa, o günlerin hisleri yeniden canlanabilir.

 

– İlişkinin ilk günlerini yeniden yaşatmak için randevuya çıkar gibi, sevgilinizle buluşur gibi davranın. Birlikte yemeğe, dansa gidebilir, evde kalıp sinema gecesi yapabilirsiniz. Telefonlarınızı kapatın, kıyafetinize ve saçlarınıza özen gösterin. 

 

– Eşler arasındaki iletişimin sağlıklı olması, güçlü evliliğin ve birlikteliğin anahtarıdır. İletişimin temelini de birbirini etkin bir şekilde dinlemek ve anlamak oluşturur. Birbirinizi etkin bir şekilde dinlediğinizden ve eşinizi gerçekten anladığınızdan emin olun.

 

– Evliliklerde eşler her zaman öncelik sahibi olmalıdır. Eşinizi, onun ihtiyaçlarını diğer tüm kişilerin önünde tuttuğunuza emin olun. 

 

– Sizi üzen, rahatsız eden konuları biriktirmeyin. Birçok ilişkide, kişiler eşlerine rahatsız oldukları şeyleri anlatmakta zorlanır ve gereğinden uzun süre tolere eder. Üstü örtülen her şey ise günü gelince bütün heybetiyle ortaya çıkar. İlişki derinden sarsılabilir.

 

– Uzun yıllardır evli çiftlerde en çok ortaya çıkan şey, sevgili oldukları kadar dost da olabilmeleridir. Bu nedenle eşinizle iyi birer arkadaş olmaya da özen gösterin.