İlişkilerde Asla Tolere Etmemeniz Gereken 5 Davranış

İlişkilerde asla tolere etmemeniz gereken 5 davranış

İlişkiler, ilk adımlarda romantik bazı heyecanlar ile başlar. Bu durum, kişinin kendini ve karşısındakini tam olarak tanıyamamasına neden olabilir. İlişkinin heyecanı ile karşısındaki kişinin kendisine uygun olup olmadığını ya da doğru bir şekilde yaklaşıp yaklaşmadığını anlayamayan kişiler, ilişki ilerledikçe mutsuz olabilir. Elbette hiçbir insan mükemmel değildir. Bu yüzden bazı davranışlar ve karakter özellikleri tolere edilebilir ve birçok ilişki de bu hoşgörü sayesinde ayakta kalır. Ancak öyle davranışlar vardır ki asla tolere edilmemelidir. Çünkü bu davranışlar ileride daha büyük ve derin sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

İlişkinizde Bu Davranışları Asla Tolere Etmeyin!!

Manipüle Etmek

Bazı kişiler diğer insanları yönlendirmekten ve manipüle etmekten zevk alır. Güçlerini kişi üstünde kullanmak ister. Bu durumun en büyük belirtisi ilişkide güç dengesinin olmamasıdır. Manipülatör kişi,  diğerinin sürekli özür dilemesini, kendini memnun etmeye çabalamasını, mantıksız da olsa isteklerini yerine getirmesini ister.

 

Düşünceleri ve Duyguları Küçümsemek

İlişkilerde taraflardan biri diğerinin duygu ve düşüncelerini ısrarla kabul etmek istemeyebilir. Hatta düşündüğünüz şeyin onun için önemli olmadığını,

Duygularınızı gülünç bulduğunu söyleyebilir. Bu aranızdaki iletişimin tek taraflı bir şekilde sonlanması anlamına gelir ki böyle bir ilişkinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi imkansızdır.

 

Lakap Takmak ve Yaftalamak

İlişkinizi yaşarken birbirinize sevimli isimler takmak oldukça romantiktir. Ancak sevgiliniz ya da eşiniz sizi küçümseyen lakaplar kullanıyorsa bu durumu tolere etmeyin. Ayrıca sizi “sen hep böylesin” diyerek yaftalıyor ve davranışınızın altındaki sebebi anlatmanıza rağmen görmek istemiyorsa bu duruma da göz yummayın.

 

Duygu ve Düşüncelerini Yansıtmak

İlişkinizde kendinizi sevgilinizin duygu ve düşüncelerini yansıtırken buluyor musunuz? Eşiniz ya da sevgiliniz aslında hissetmediğiniz şeyleri, sanki siz hissediyormuşsunuz gibi davranıyor mu? Öfkelendiğinde, kendisinin öfkeli olmadığını asıl öfkelenenin siz olduğunuzu söylüyor mu? Eğer bu sorulara evet cevabı veriyorsanız eşinizin bu davranışını alttan almayın.

 

Taş Kesilmek

Bazen bir konuyu tartışmaya açmak istediğinizde eşiniz sizi duymazdan geliyor, konuyu tartışmayı ve konuşmayı kesinlikle kabul etmiyor ise bu ciddi bir problemdir. Kendinizi konuyu yanlış zamanda açtığınıza dair suçlamanızı sağlar ve sağlıklı bir ilişkide böyle bir davranışın yeri yoktur.

Tolere edemediğiniz, eşinizin müdahale ettiği kırmızı çizgileriniz varsa ve bu sorunlarla başa çıkamıyorsanız evlilik danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.