İlişkilerde En Sık Yapılan 9 Hata

İlişkilerde En Sık Yapılan Hata

İlişkideki Hatalar Nelerdir?

İlişkilerin, çiftlerin karşılık, sevgi, saygı ve özverisi ile ilerlemesi bir sır değildir. Sağlıklı ve mutlu bir ilişki nasıl olur sorusuna cevap veren herkes güven, bağlılık, sadakat gibi özellikleri öne çıkarır. Ancak bazen tüm bu özellikler bir arada olsa da ilişkiler yolunda gitmeyebilir. Görünen ve görünmeyen sebeplerle ilişki zarar görebilir, evlilikler ve uzun birliktelikler sonlanabilir. Bu gibi durumlara karşı önlem olarak ilişki terapisi çözüm olabilir. Evlilik ve aile danışmanlığı önerisi gibi öneriler, çiftlerin işleri yoluna koymasına yardımcı olacaktır. Ancak bunlardan önce, ilişkilerde sık yapılan hataları öğrenmek ve bu hatalardan kaçınmak da ilişkinin yıpranmasını engelleyecektir. Sizin için ilişkilerde sık yapılan hataları bir araya getirdik.

 

  1. Eşinize / Sevgilinize “O Zaten Cepte” Muamelesi Etmek

Doğal ve sağlıklı bir ilişkide, güven problemleri yaşanmaz. Eşler birbirinin sadakatini sorgulamaz. Eşinin, sevgilisinin ne olursa olsun yanında olacağını varsaymak, normal karşılanabilir. Ancak bu davranış, kişiyi ilgisizliğe, şefkatsizliğe ve sevgisini göstermemeye götürürse ilişkide problemler yaşanmaya başlar.

 

  1. Eşinizi / Sevgilinizi Sürekli Elde Tutmaya Çalışmak

Sevgilinize o zaten cepte muamelesi etmek gibi, sürekli onu elde tutmaya çalışmak ve terk edeceğinden endişelenerek ilişkiyi sürdürmek de ilişki yıpratan nedenler arasında yer alır. Muhtaç, yapışkan ve kaygılı bir kişi haline gelmek, sevgilinizin sizden uzaklaşmasına da neden olabilir.

 

  1. Eşinizin / Sevgilinizin Sırlarını Başkalarıyla Paylaşmak

Eşler ve sevgililer, ilişkileri ilerledikçe birbirileri ile başkalarına anlatamadıkları, düşüncelerini, duygularını ve inançlarını paylaşırlar. Bu paylaşımlar çok özeldir ve mutlaka iki kişi arasında kalması gerekir. Bu güvene ihanet etmek ve özel paylaşımları üçüncü kişilere aksettirmek, ilişkinin temelindeki güveni derinden sarsacaktır.

 

  1. Şikayetlerinizi Eşiniz / Sevgiliniz Dışındakilere Yansıtmak

Hiç kimse mükemmel değildir. Elbette sevgiliniz, eşiniz de mükemmel olmayacaktır. Onunla ilgili şikayetlerinizi, onu üzmemek için ona anlatmazken, çok yakın dostunuz da olsa başka birine aktarmak, ilişkinizi uzun vadede ciddi bir anlamda zedeleyebilir.

 

  1. Pasif Agresif Davranmak

Pasif agresif davranışlar gösteren kişiler, kendi düşüncelerini dile getirmez, öneriler ve düşüncelere katılır gibi görünür ama içten içe bu durumu kabullenmeyerek, durumları sabote ederler. İlişkinizde içinize sinmeyen, istemediğiniz şeyler varsa bunları dile dökün. Pasif agresif davranışlara yönelmeyin.

 

  1. Sürekli İlişkiyi Sorgulamak

Sevgili ve eşlerin hayatında farklı basamaklar ve aşamalar vardır. Elbette içinde bulunduğunuz ilişkinin nereye gittiğini bilmek istemeniz normaldir. Ancak bunu sürekli hale getirmek, küçük detaylarda bile uzun vadeli düşünmek ve sorgulamak, sadece eşinizi, sevgilinizi değil sizi de yıpratıp, ilişkide yara açacaktır.

 

  1. Eşinizi / Sevgilinizi Ciddiye Almamak

Hepimizin hayatında önem ve öncelik verdiğimiz kişiler vardır. Elbette anne baba olan çiftlerde çocukların önceliği ilk sırada yer alır. Ancak bu durum süreklilik kazanır ve eşinizin ihtiyaç ve isteklerini ciddiye almamaya başlarsanız bu durum ilişkinizin ömrünü kısaltacak, sağlıksız ve mutsuz bir ilişkiye neden olacaktır.

 

  1. Eşinizden / Sevgilinizden Vazgeçmek

Hayat düz bir çizgi şeklinde ilerlemez. İnişleri ve çıkışları olacaktır. İşten ayrılma, işsiz kalma, maddi problemler, hastalıklar gibi birçok negatif durumla karşılaşmanız olasıdır. Bu gibi durumlarda, geriye çekilip objektif bir bakış açısı ile eşinize, sevgilinize destek olmanız önemlidir. Eğer bu zor dönemlerde, eşinize sevginizi, şefkatinizi ve desteğinizi göstermeyecekseniz, ilişkinizin iyi ve mutlu olmasını beklemeyin.

 

  1. Çaresiz Hissetmek

İlişkiler iki farklı kişinin beraberliği demektir. Kişiler, farklı ailelerde büyümüş, farklı eğitimlerden geçmiş, farklı geçmişlere sahiptir. Bu nedenle duygu, düşünce, inanç ve değerler açısından farklı olmaları kaçınılmazdır. Bu gibi farklılıklar ve anlaşmazlıklarda çaresiz hissederek ilişkiden vazgeçmek kolay bir tercih olacaktır. İlişkiyi gerçekten sürdürmek istiyorsanız, vazgeçmeyin ve uzlaşmak için çareler arayın. Gerekirse profesyonel destek alın.

Konya ilişki terapisi öneri ve ihtiyaçlarınız için Psikon Terapi’yi arayın ve alanında uzman profesyonellerimizle tanışın.