İlişkilerde Zamanla Derinleşen Erken Dönem Problemleri

İlişkilerde Zamanla Derinleşen Erken Dönem Problemleri

Erken Yapılan Evliliğin Problemleri

Yeni bir ilişki söz konusu olduğunda hemen hepimiz, olayların sadece mutluluk veren ve olumlu yönlerini görmeye eğilimliyizdir. Bir ya da daha fazla sorunla karşılaştığımızda görmezden gelir, yaşadığımız mutluluk ve aşka odaklanırız. Erken dönemde rastlanan bu sorunları görmezden gelmek maalesef onları çözmemizi sağlamaz. Aksine bu sorunlar zamanla daha da derinleşir ve çözülemez hale gelir. Çünkü ilişkilerin ilk dönemlerinde herkes, olduğundan çok daha iyi davranır. Bu durum, ciddi problemlerin bile üstünün örtülmesine neden olur. Zaman geçtikçe, çiftlerin birbirine karşı davranışı normalleşir ve üstü örtülen problemler ağır yükler olarak su yüzüne çıkar. İlişkide erken dönem problemlerinin tümü ilişkiyi tehdit etmez. Ancak bazılarına kesinlikle dikkat etmek ve bu problemleri daha yolun başındayken çözmek gerekir. İlişkilerde zamanla derinleşen erken dönem problemlerini sizler için derledik.

 

Kimyanın Tutmaması

Eşler arasındaki en önemli şeylerden biri, cinsel anlamda kimyanın tutmasıdır. Kişilerin ten uyumu çok önemlidir. İlişkinin ilk dönemlerinden itibaren, çiftler arasında cinsel çekim ve uyum eksikse, ilerleyen dönemlerde bu durum daha da kötüleşecektir.

 

Ortak Nokta Eksikliği

Aynı evde doğup büyüyen ikiz kardeşler bile her konuda aynı şekilde düşünmez. Sadece düşünceleri değil, hayalleri, duyguları, değerleri ve inançları da farklı olabilir. Hal böyleyken çiftlerin tamamen aynı olması beklenemez. Ancak bir çiftin paylaştığı ortak noktaların olması şarttır. Hemen hiçbir konuda ortak nokta bulunamıyorsa, bu durum ileride çiftin iki ayrı hayat yaşayacağını gösterebilir.

 

Kontrolcü Eş / Sevgili

İlişkinin ilk günlerinde insanlar olumsuz ve beğenilmeyen özelliklerini saklamaya gayret etseler de, kontrolcü bir birey kendini bazı davranışları ile ele verir. İlk günlere rağmen bastıramadığı kontrolcü tutum zamanla iyice ortaya çıkarak ilişkiyi ele geçirebilir. Kişi istemediği halde kendisini istismarcı biriyle birlikte bulabilir.

 

Harcama Alışkanlıkları

İlişkilerin ilk dönemlerinde, maddi konular, iki tarafında gündeminde değildir. Ancak zaman geçip ilişki ciddileştikçe, maddi konular da ilişki üstünde etkili olur. Aynı harcama alışkanlıklarına sahip olmayan çiftler için bu durum gittikçe daha büyük bir problem haline gelir. Bu nedenle ilişkinin ilk zamanlarında, tarafların maddi konular üstünde açıkça konuşması önemlidir.

 

Geçmiş

İlişkilerin başlangıcında bazı kişiler geçmiş ilişkilerinden ve yaşadıklarından bahsetmeyi normal bulurken bazıları da bundan hoşlanmaz ve başa çıkamaz. Her iki durum da normaldir. Önemli olan bu konuda sevgiliniz / eşinizle anlaşmanızdır. Bu konuların konuşulmasını istemiyorsanız, bu duruma hemen vakit kaybetmeden müdahale etmeniz, ileride yaşayacağınız sorunları engelleyecektir.

 

İletişim Bozukluğu

Aşkın ilk heyecanları, birçok şeyi sağlıklı bir şekilde değerlendirmemize engel olur. Bunlardan biri de sevgilimiz / eşimizle kurduğumuz iletişimdir. Doğru ve sağlıklı bir iletişimde çiftler birbirini yargılamadan, suçlamadan dinler. Yapıcı bir şekilde geri bildirimde bulunur. Eğer ilişkinin ilk dönemlerinde sağlıklı bir iletişim stili benimsenmezse, ilerleyen zamanlarda iletişim bozukluğu katlanarak artacak ve ilişki üstünde olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

 

Saygısızlık ve Yalan

Unutmayın, ilk görüşmenizde size saygısızlık yapan ya da size karşı dürüst olmayan birinin zamanla daha olumlu bir davranış şeklini benimsemesi çok zor ve hatta neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bu tarz davranışlara ilk andan itibaren gerekli reaksiyonu göstermek çok önemlidir.

 

Aldatma ve Güven Problemleri

Karşınızdaki kişi, daha ilk zamanlarda ciddi güven problemlerine neden oluyor, karşı cinse davranışları ile size olan bağlılığını zedeliyorsa bu duruma ilk günlerden dur demek gerekir. Çünkü ilişkinin ilk günlerinde, bağlılık ve güven konularında sizi temin edemeyen biri, ileride daha yıkıcı davranışlar gösterebilir.

Evlenmeden önce çiftlerin birbirini tanımasının ve olası problemleri önceden öngörerek üstüne çalışmasının en verimli yollarından biri evlilik öncesi danışmanlık hizmeti ile gerçekleşir. Siz de Konya evlilik öncesi danışmanlık tavsiyesi arayışında iseniz Psikon Terapi’ye ulaşın.