İlişkilerdeki Stresi Azaltmanın Yolları

İlişkilerdeki stresi azaltmanın yolları

İlişkideki Stresten Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Sevdiğimiz kişi ile beraber olmak ve vakit geçirmek hepimizi mutlu eden şeylerin başında gelir. Ancak hiçbir ilişki romantik komedilerdeki gibi sorunsuz ilerlemez. İki farklı dünyadan iki farklı karakterin bir araya gelmesi ister istemez bazı çatışmalara neden olabilmektedir. Günümüzde insanların büyük bir kısmı, ilişkilerini bir stres kaynağı olarak tanımlamaktadır. Sizin için derlediğimiz, ilişkinizdeki stresi azaltmanın yollarına göz atarak, stres seviyenizi düşürebilirsiniz.

 

Beklentilerinizi Düşürün!

İlişkinizin mükemmel olmasını istiyor, kendiniz ve eşinizle ilgili büyük beklentilere sahip olma eğilimi gösteriyor olabilirsiniz. Ancak kimsenin mükemmel olmadığını anlamalı ve beklentilerinizi düşürerek işe başlamalısınız.

 

İletişimi Sağlam Tutun!

Her tür ikili ilişkide, sağlıklı bir ilerleme için ilk adım sağlıklı bir iletişimdir. Eşinizle iletişiminizde de iletişiminizi koparmayın. Duygularınızı, düşüncelerinizi açıkça ifade edin. Aynı şekilde eşinizin duygu ve düşüncelerini de öğrenmeye gayret edin.

 

Problemler Olabileceğini Kabullenin!

Eşinizi çok seviyor ve aranızda problem olmasına katlanamıyor olabilirsiniz. Ancak anne çocuk arasında bile problemler olabildiğini, hiçbir ilişkinin kusursuz olmadığını düşünerek, bu problemlerin varlığı kabullenmek sizi çözüm aramak için cesaretlendirecektir.

 

Özür Dileyin ve Affedin

Kin tutmak ilişkiye hasar veren en büyük faktörlerden biridir. Ayrıca üzerinizde büyük bir baskı ve stres yaratır. Bu nedenle kin tutmayın. Hatalı siz olduğunuzda da olabildiğince hızlı bir şekilde özür dileyerek, eşinizin kin tutmasına izin vermeyin.

 

Birbirinize Zaman Ayırın

Aynı odada oturup ayrı ya da aynı ekrana bakmak birlikte vakit geçirmek değildir. Birlikte vakit geçirmek, eşinizle kaliteli zaman geçirmek, sevdiğiniz aktiviteler yapmak ve deneyimleri paylaşmak demektir. Eşinizle karşılıklı oturup sohbet ederek, dert ortağı olarak birer kahve içmek bile çoğu zaman yeterlidir.

 

Eşinizin Stresle Başa Çıkma Yollarını Kabullenin

Herkes yaşadığı stresle farklı bir şekilde başa çıkabilir. Eşiniz sizin hiç anlamadığınız bir şekilde stresiyle savaşıyorsa onu eleştirmeyin. Tam tersine bu konularda cesaretlendirerek destek verin.

 

Empati Gösterin

Eşinizle aşamadığınız problemler olduğunda tam olarak ne hissettiğini ve düşündüğünü anlamaya çalışın. Eğer size anlatmaktan çekiniyorsa, kendinizi onun yerine koyarak, empati kurun. Böylece ona karşı kin duymaz ve daha anlayışlı olabilirsiniz.

Evlilik Danışmanlarımızdan randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.