İlişkilerle İlgili İlginç Fobiler

İlişkilerle ilgili ilginç fobiler

Fobi Türleri ve Fobi Belirtileri

Hepimizin bir takım durumlar, kişiler ya da olaylarla ilgili korkularımız olabilir. Ancak fobiler bunlardan farklıdır. Peki fobi nedir? Fobi aslında bir çeşit kaygı bozukluğudur. Kişi, bir durum, canlı, yer ya da nesneye karşı, aşırı ve mantıkdışı bir korku duyar. Normal korkudan farkı da mantıkdışı olması ve ortada ciddi bir tehdit bulunmamasıdır.

 

Fobi türleri üç ana başlıkta incelenebilir. İlki spesifik bir şeye duyulan korkudur. Bu fobi türünde kişi, belli bir şeyin tetiklemesiyle aşırı bir korku duyar. Sosyal fobi ya da diğer adıyla sosyal kaygı bozukluğu fobi türlerinden ikincisidir. Bu fobi türünde kişi topluluk önünde küçük düşmekten, başkaları tarafından yargılanmaktan ya da dışlanmaktan aşırı korku duyar. Üçüncü fobi türü ise agorafobidir. Bu fobi türünde ise kişi kaçmasının zor olduğu, güven duymadığı ortamlarda bulunmaktan korkar. Kişi, büyük meydanlar ve kalabalıklardan korkabildiği gibi, asansör ya da toplu taşıma gibi küçük ve sıkışık yerlerden de korkabilir.

 

Fobi belirtileri hem fiziksel hem de davranışsal olarak gözlemlenebilir. Fobi tetikleyicisi ile baş başa gelen kişi, nefes darlığı, terleme, göğüs ağrısı, ağız kuruluğu, kusma, kalp atımının hızlanması gibi panik atak benzeri belirtiler gösterebilir. Fobi sahibi olduğu şeyden kaçınmak için mantık dışı şeyler yapabilir.

 

İlişkilerle ilgili ilginç fobiler genellikle ilk başlıkta yer alan spesifik korku türleri arasında yer alır. Bu fobiler, genellikle toplumda nadir görüldüğü için anlaşılamayabilir, eşler ya da sevgililer bu fobileri tanımadığı için ilişkiler yara alabilir. Biz de ilişkilerle ilgili ilginç fobileri sizler için derledik.

 

Genofobi: Seks Korkusu

Bu fobi türünde, kişi cinsel birliktelikten aşırı korkar ve bu durumdan sürekli kaçınmaya çalışır. Seks korkusunun altında birden çok neden yatabilir. Kişinin sağlıklı bir evlilik ve cinsel hayat yaşaması için bu fobi için yardım alması önemlidir.

 

Filemafobi: Öpücük Korkusu

Öpücük ya da öpüşme korkusu olarak bilinen filemafobide kişi ağızdan ağıza geçen mikroplardan korkar. Bazı kişiler ise, kötü nefes kokusu gibi etkenler nedeniyle bu fobiye sahip olabilmektedir.

 

Misofobi: Mikrop Korkusu

Birine ya da bir nesneye temas etmesi durumunda, mikroplara maruz kalacağını düşünerek aşırı korku duymak, psikolojide misofobi olarak adlandırılır. Bu durum kişinin eşi ya da sevgilisiyle yakınlık yaşamasına engel olur.

 

Omfalofobi: Göbek Deliği Fobisi

En ilginç ve nadir fobilerden biri de omfalofobi adı verilen göbek deliği korkusudur. Bu fobi, kişinin cinsel anlamda karşısındaki kişiye yaklaşmasını zorlaştırmakta bazı durumlarda da imkansız kılmaktadır.

 

Hafefobi: Dokunulma Korkusu

Dokunulma korkusu, ilişkileri zora sokan nadir fobilerden biridir. Bu fobiye sahip kişi, dokunulmaktan, sarılmaya maruz kalmaktan aşırı korkar. Bu nedenle romantik filmleri izlemekten bile kaçarlar, başkasına dokunulduğunu izlemek bile onlara acı verir.

 

İtifalofobi: Erekte Penis Korkusu

İsminden de anlaşılacağı gibi bu korku, ilişkileri yaşanmaz hale getiren korkulardan biridir. Erekte olmuş penise karşı aşırı korku yaşayan kişi, tedavi olmadığı sürece cinsel bir hayata sahip olamaz.

 

Anuptafobi: Yanlış Kişiyle Evlenme Korkusu – Evlenememe Korkusu

Herkes yanlış kişi ile evlenmekten korkar. Ancak anuptafobi bu korkunun aşırı ve uçta yaşanan durumudur. Aynı zamanda ömür boyu evlenememeye karşı duyulan fobi de aynı isme sahiptir.

 

Gamofobi: Evlilik Korkusu

Evlilik söz konusu olduğunda herkesin çekinceleri olabilir. Ancak gamofobi sahibi kişiler aşırı ve şiddetli bir korkuya sahiptir. Bu fobinin altında birden çok neden bulunabilir ve tedavi olmamaları durumunda ilişkilerinde ciddi problemler yaşayabilir.

 

Filofobi: Aşık Olma Korkusu

Bu fobi türünde kişi ilişkileri aşık olmaya dair duyduğu derin ve aşırı korku nedeniyle başlatamaz ve / veya  yürütemez. Bu da evlenip aile kurmasına engel olur. Bu nedenle profesyonel destek şarttır.

İlişkilerinizi mahveden ve evliliğinizi yaşanmaz hale getiren fobilerinizden kurtulmak için iletişime geçebilirsiniz.