İlişkiniz Sona Erdikten Sonra Kendinizi Tamir Etmenin Yolları

İlişkiniz Sonra Erdikten sonra Kendinizi Tamir Etmenin Yolları

Romantik ilişkiler, birliktelikler ve evlilikler, üstümüzde derin izler bırakır. Çok sevdiğimiz bir kişiyi ve birlikteliğimizi geride bırakmak kalbimizi kırar. Kişinin bir ilişkinin ardından hayatına devam etmesi zaman ve emek ister. Kendini tamir etmek ve kırılan kalbi onarmak, her zaman filmlerde ya da romanlarda olduğu gibi kolay olmayacaktır. Peki kırılan bir kalp nasıl onarılır? Bir ilişkinin ardından hangi adımları atarak kendimizi tamir edebiliriz? Faydalı tavsiyeleri sizler için bir araya getirdik.

Bitmiş İlişkiden Sonra Toparlama Süreci

Yas Tutmak ve Üzülmek Normaldir

İlişkinin ardından üzülmeyi, yas tutmayı gururumuza yediremeyebiliriz. Ancak bu tutum iyileşme sürecimize zarar verir. Duygularımızı kabullenmek, bu süreçte, ailemizden, sevdiklerimizden destek almak ve bir süre yas tutmak normaldir.

 

İlişkilerde Başarı Olmaz

Geçmişte kalan ilişkinizi bir başarısızlık olarak yorumlamayın. Süren bir ilişki de biten bir ilişki de ne başarı ne de başarısız olduğunuzu gösterir. Tüm bunlar size birçok şey öğreten süreçler ve deneyimlerdir. 

 

Bekar Olmaktan Korkmayın

İlişkiler ve evlilikler bir çift olarak hareket ettiğimiz durumlardır. Eşinizden veya sevgilinizden ayrıldıktan sonra kendi başınıza olmaktan, bekarlıktan korkmayın. Sizin değeriniz kiminle olduğunuzla değil kim olduğunuzla ilişkilidir.

 

Dışarı Çıkın

Artık bir çift olmadığınız için kendinizi sosyal hayattan izole etmeyin. Yalnızken de dışarı çıkın. Kendi başınıza bir kahve içmenin, parkta yürüyüş yapmanın keyfini çıkarın. Kalabalık arkadaş gruplarından da uzak kalmayın.

 

Kendinizi Ödüllendirin

Madem çok üzgünsünüz o zaman bir hediyeyi hak ettiniz. Kendinize çoktandır istediğiniz bir şeyi alın. Ya da çiftken yapamadığınız ama hep yapmak istediğiniz bir şeyi yapın.

 

Sevdiklerinize Sarılın

Hayattaki tek mutluluk romantik ilişkiler değildir, ailemiz, dostlarımız ile de hayatımız zenginleşebilir. İhmal ettiğiniz sevdiklerinize zaman ayırın.

 

İhtiyaçlarınızı Gözden Geçirin

Bir ilişkide nelere ihtiyacınız var? Sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir eş seçmenizin altından hangi sebepler yatıyor? Her seferinde karşınızdakinin değişeceğini mi zannediyorsunuz? Bu sorulara cevap bulmak, kendiniz ve gelecekteki ilişkiniz için size büyük bir avantaj kazandıracak.

 

İntikam Almaya Kalkmayın

Bazı ilişkiler ya da evliliklerin bitişi canımızı öyle yakar ki karşımızdaki kişiye de aynı şeyleri yaşatmak isteriz. İntikam alma düşüncesi ilk anda iyi bir fikir gibi görünse de aslında uzun vadede bizi yıpratır, hayatımıza devam etmemize ve mutlu olmamıza engel olur. 

 

Kendinizi Affedin

Yaşadığınız ilişki sizin hatalarınız nedeniyle bitmiş olabilir ya da ilk günden yanlış olduğunu bildiğiniz bir konuda ısrar ettiğiniz için işler bu noktaya gelmiştir. Ne olursa olsun, kendinizi affetmeden iyileşemezsiniz. Geçmişi değiştiremeyeceğinizi kabullenin. Aynı hataları yapmayarak geleceğinize umutla bakmaya gayret edin.

 

Eşinizi / Sevgilinizi Affedin

Eşinizi ya da sevgilinizi affetmek şu an oldukça zor görünüyor olabilir. Ancak affetmek o kişinin yaptıklarını doğru bulmak değildir. Affetmek artık o kişi için enerji ve düşüncelerinizi harcamamak, onu serbest bırakmaktır.

 

Yeniden Deneyin

Bugüne dek hiçbir ilişkinin ya da evliliğin bitmesi dünyanın sonu olmamıştır. Sizin için de olmayacaktır. Kendinizi mutsuzluğa ve geçmişe hapsederek iyileşemezsiniz. Yeni insanlarla tanışmaktan, birilerine ilgi duymaktan korkmayın.

 

Sosyal Hayatınızı Genişletin

İlişkiniz ya da evliliğinizin bitmesinin ardından, aynı sosyal çevreye girmekte zorlanabilirsiniz.  Böyle bir probleminiz olsun olmasın, sosyal çevrenizi genişletin. Yeni insanlarla tanışacağınız, hayatınıza anlam katacağınız kurslara, gönüllü projelere ve etkinliklere katılın. 

 

Yeni Bir İlişki İçin Acele Etmeyin

Yeni insanlarla tanışmak ve şans vermek size iyi gelecektir. Ancak ilişkinizden sonra kendinizi tamir etmeden yeni bir birlikteliğe hemen dahil olmayın. Aceleci davranmak sizi hatalı ve mutsuz bir ilişkiye sürükleyebilir. Düşünün, gözlemleyin ve yavaş hareket edin.

 

Profesyonel Yardım Alın

Eğer ayrılığınızın ardından uzun süre geçmesine rağmen hala kendinizi iyi hissetmiyor ve iyileşemiyorsanız, profesyonel yardım almanız gerekebilir. Takıntılı bir şekilde geçmişte yaşamaktansa gelecek için adım atmayı ve bu konuda size destek olacak bir terapistle görüşmeyi tercih edin.