İlişkinizde Güç Dengesinin Olmadığını Gösteren İşaretler

İlişkinizde Güç Dengesinin Olmadığını Gösteren İşaretler

İlişkide Güç Dengesinin Olmaması

Sizce doğru bir ilişki nedir? Sağlıklı bir evlilik, doğru ve tatminkar bir ilişki denince aklınıza neler gelir? İnsanı doyuran ve mutlu eden bir evlilik için, hepimizin farklı istekleri ve beklentileri olsa da mutlu ilişkilerin olmazsa olmazı, çiftler arasındaki güç dengesidir. Hem kadın hem de erkeğin ilişkide güç bakımından eşit olduğu, birbirine hükmetme yerine birbirini anlama, destekleme, ortak karar alma kültürüne sahip olduğu ilişkiler daha uzun ömürlü ve güçlü olur. Peki güç dengesinin olmadığı bir ilişki nasıl tespit edilir? Güç dengesi olmayan bir ilişkide rastlayacağınız işaretleri bu yazımızda bulacaksınız!

 

  1. Kendinizi savunmaktan çekinirsiniz!

Sağlıklı bir ilişkide her iki taraf da fikirlerini açıklarken kendilerini rahat hissederler. Gerekli durumlarda kendilerini savunurlar. Güç dengesinin olmadığı durumlarda ise kişi, reddedilme ya da misilleme ile karşılaşma olasılığından korkarak, fikirlerini ifade etmekten çekinir. Bu da kişinin ilişki ile ilgili temel ihtiyaç ve isteklerini belirtmesine engel olur.

 

  1. Son sözü hep karşı taraf söyler!

Her ilişkide tartışmalar yaşanır. Tartışma yaşamak ilişkiyle ilgili olumsuz bir işaret değildir. Ancak her tartışmanın sonunda karşı taraf haklı çıkıyor ya da son sözü söylüyorsa bir problem var demektir. Sağlıklı ilişkilerde tartışmalar dengelidir, çözüm ve uzlaşı odaklıdır. Taraflardan biri sahip olduğu gücü ve kontrolü kullanarak her zaman haklı çıkmaz.

 

  1. Eşiniz karar alırken duygularınızı hesaba katmaz!

İlişkilerde hepimizin sahip olduğu sorumluluklar vardır. Örneğin karar alırken sadece kendi fikir ve hislerimizi değil, eşimizin duygularını ve düşüncelerini de hesaba katarız. Eğer evliliğinizde ya da ilişkinizde güç dengesi yoksa, eşiniz karar alırken sizi düşünmez. Size danışmaz, isteklerinizi, ihtiyaçlarınızı sormaz. 

 

  1. Eşiniz size saygı göstermez!

Eğer karşılıklı saygı yoksa, tüm sevgi ve güçlü diğer duygulara rağmen ilişki uzun ömürlü olmayacaktır. Bu nedenle eşiniz sizin ona gösterdiğiniz saygıyı göstermiyorsa ortada ciddi bir problem var demektir. Eşiniz, düzenli bir şekilde sizi, duygularınızı, isteklerinizi, hayallerinizi ve hedeflerinizi küçümseyip aşağılıyorsa, kendini sizden daha değerli buluyordur. Bu durum ilişkideki güç dengesinin eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi, güç dengesinin kaybına da neden olabilir.

 

  1. Kendinizi yalnız hissedersiniz!

İnsanlar olarak zaman zaman etrafımızdaki tüm kalabalığa rağmen kendimizi yalnız hissedebiliriz. Ancak bir ilişki içerisinde iken kendimizi sürekli yalnız hissetmemiz normal değildir. Eşimizle olan bağlantıyı her durumda korumak, kendimizi soyutlanmış ve uzak hissetmemek önemlidir. Eğer ilişkinize rağmen kendinizi her zaman yalnız hissediyorsanız ilişkinizde güç problemleri var demektir.

 

  1. Eşiniz kendi ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler ama sizin ihtiyaçlarınızla ilgilenmez!

Güç dengesinin olduğu bir ilişkide karşılıklı özveri söz konusudur. Ancak ilişkiniz bu dengeden yoksunsa eşiniz sürekli kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini düşünecek, sizden bunları karşılamanızı bekleyecektir. Konu sizin ihtiyaçlarınız olduğunda ise umursamaz davranacak, taleplerinize cevap vermeyecektir.

 

  1. Eşiniz sizi fiziksel cezalarla korkutur!

Fiziksel şiddet ve istismar hiçbir ilişki türünde kabul edilemez. Taraflardan birinin bu durumla karşılaşması durumunda profesyonel ve hukuki destek alması gerekir. Maalesef güç dengesinin olmadığı ilişkilerde, taraflardan biri diğerini kontrol etmek ve tahakküm kurmak için, fiziksel şiddet gösterdiği gözlenebilmektedir.

 

  1. Eşinizi cinsel hayatınızda sadece kendini düşünür!

Sağlıklı evliliklerin olmazsa olmazlarından biri de sağlıklı bir cinsel yaşamdır. Güç dengesinin var olduğu evliliklerde, cinsellik her iki taraf için de tatmin edici ve mutluluk verici bir durumdur. Ancak güç dengesinin olmadığı ilişkilerde taraflardan biri, kontrolü elinde tutar ve ilişki sırasında sadece kendi istek ve arzularını yerine getirmeye çabalar. Karşı tarafın mutluluğu için gayret etmek istemez.

İlişkinizde yaşadığınız güç dengesi, sizi ve evliliğinizi yıpratıyorsa, Konya evlilik danışmanlığı tavsiyesi için Psikon Terapi’ye başvurabilirsiniz.