İlişkinizi Güçlü, Sağlıklı ve Mutlu Tutmanın Yolları

İlişkinizi Güçlü Sağlıklı ve Mutlu Tutmanın yolları

Mutlu bir evlilik hayatı hemen herkesin arzu ettiği ve gerçekleştirmeye çalıştığı bir rüya mı? Mutlu ve tatmin eden bir evliliğe sahip olmak gerçekten mucize mi? Her evlilik önünde sonunda yıpranıp, mutsuzluğa dönüşür mü? Mutlu evlilik diye bir şey var mı?

Evliler ve evlenecek olan kişilerin kafasını kurcalayan bu tür soruların farklı yanıtları olabilir. Ancak kesin olan bir şey vardır ki, mutluluk hayatta olduğu gibi evlilikte de tesadüf değildir. Mutlu evliliğin formülü çiftlerin tutum ve davranışlarından geçer. Karşılıklı verilen emek ve özveri ile evlilik yıllarca mutlu, sağlıklı ve güçlü bir şekilde devam edebilir.

Mutlu evlilik sırrı denen şey aslında bir sır değildir. Herkesin bildiği ancak uygulamakta zorlandığı, aslında oldukça basit günlük öneriler, hem sizi hem de eşinizi mutlu etmeye yetecektir. Mutlu evlilik için size özel önerilerimizi dikkate alın.

Mutlu İlişkinin Sırları

  1. Para Yüzünden Kavga Etmeyin

Maddiyat ilk başlarda çok önemli görünmese de evlilik ilerleyip derinleştikçe, maddi problemler, maddi anlamdaki uyuşmazlıklar evliliği tehdit edebilir. Bu nedenle henüz maddi konular hakkında sağlıklı ve net bir iletişim kuramamışsanız bir an önce bu konuyu konuşarak olası sıkıntılardan kurtulun. Birbirinizin maddi konulara bakış açısını, farklılıklarınızı ve aynı yönlerinizi tanımlayın.

 

  1. Küçük Şeylere Odaklanmayın

Hayat ve evlilik uzun bir yolculuktur. Küçük şeylere odaklanarak bu güzel ve büyük macerayı kendinize zehir etmeyin. Evliliğinizi güçlendirmek istiyorsanız, televizyonun sesi ne kadar yüksek diye bağırmak yerine, sizi asıl sıkan şeyi, sakin bir dille anlatın.

 

  1. Düşüncelerinizi Paylaşın

Eşinize açılmakta, kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız, ilişkiniz bir noktadan sonra tıkanabilir. Sağlıklı bir ilişki için sağlıklı bir iletişimin şart olduğunu unutmayın. Eşinize duygularınızdan, düşüncelerinizden, tutkularınızdan ve korkularınızdan bahsedin. Saklanmayı bırakıp, eşinize gerçekte nasıl biri olduğunuzu gösterin.

 

  1. Dostluk Gösterin

Eşler arasındaki dostluk, ilişkileri uzun ve mutlu kılan etkenlerin başında gelir. Siz de sevdiğiniz bir dostunuza nasıl davranıyorsanız eşinize de aynı şekilde davranın. Ona saygı duyun, düşünceli olun, nezaket ve şefkat gösterin.

 

  1. Tartışmaları Birlikte Çözün

Eşler arasındaki tartışmaların evliliğe hasar vermesinin en önemli sebeplerinden biri çiftlerin konuya kazanmak ve kaybetmek açısından yaklaşmalarıdır. Tartışmaları kazanmak için değil, çözmek içi mücadele edin.

 

  1. Şefkatinizi Gösterin

Eşler arasında en sık unutulan şey şefkattir. Cinsel birlikteliğin dışında da evde ya da dışarıda el ele tutuşmak, sarılmak, çiftin arasındaki bağlılığı ve güveni inşa eder. Her gün eşinize şefkat gösterdiğinizden emin olun. Cinsel birliktelik ile şefkati birbirine karıştırmayın.

 

  1. Pozitif Şeyleri Dikkate Alın

Eşinizde ve evliliğinizde olumsuz noktalar olabilir. Ancak olumsuz noktalardan çok daha fazla olumlu noktaya sahip olduğunuzu unutmayın. Eşinizle ilgili nelere şükrediyorsunuz, sizi etkileyen özellikleri neler, evliliğinizin değerli yanları neler? Bu soruları çoğaltarak pozitif şeylerin ne kadar çok olduğunu görebilirsiniz.

 

  1. Sözcükleri Aşın

Sevginizi sadece sözlerle değil, davranışlarınızla gösterin. Onun değer verdiği şeyleri yaparak, ona değer gösterdiğinizi davranışlarınıza da yansıtın. Onu her ortamda destekleyin ve asla başkalarının yanında küçük düşürecek davranış ve sözlerde bulunmayın. Eleştiri ve yorumlarınızı baş başa kaldığınız anlar için saklayın.

 

  1. Her İlişkinin Kötü Yanları Olduğunu Hatırlayın

Kitaplar, filmler ve TVdekinin gerçek olmadığını bilin. Sosyal medyada kusursuz görünen ilişkilerin bile inişleri ve çıkışları olduğunu kendinize hatırlatın. Bu nedenle arada yaşayabileceğiniz iniş çıkışlarda paniklemeyin. Sakin ve kararlı bir şekilde bulutların kaybolmasını bekleyin ve eşinize güvenin.

 

  1. Ortak Hedefler Belirleyin

Güçlü ve sağlıklı bir ilişki istiyorsanız geleceği birlikte planlayın. Küçük, orta ve büyük hedefler koyun. Bu hedefler için birlikte çalışın ve karı koca olmanın aynı takımda olmak olduğunun farkına varın.