İlişkinizi Sabote Ettiğinizi Gösteren 10 Davranış

İlişkinizi sabote ettiğinizi gösteren 10 davranış

İlişkilerim neden yürümüyor?

Tam mutlu olacağımı düşünürken birden her şey kötüye gidiyor.

İlişkilerimde bir türlü mutluluğu bulamıyorum.

İlişkilerinizde kendinizi hep bir çıkmaz içinde buluyor ve yukarıdaki cümleleri sık sık kuruyorsanız, belki de kendi davranışlarınızı gözden geçirmeliyiz. Çünkü bize ne kadar tuhaf gelse de bazen kendi mutluluğumuzu gölgeleyen ve sabote eden davranışlarda bulunabiliyoruz. Kötü giden ilişkimizin nedenini ararken, dönüp kendimize bakmıyoruz. Davranışlarını gözden geçirmek isteyenler için, kişinin kendi ilişkisini sabote ettiğini gösteren 10 davranışı bir araya getirdik.

İlişkinizi Sabote Ettiğinizin Farkında Mısınız?

  1. Doğrulardan Ziyade, Yanlışlara Odaklanmak:

Unutmayın, neye odaklanacağımızı sadece biz seçebiliriz. İlişkimizin iyiliği için yanlışlar kadar doğruları da göz önüne almak önemlidir.

 

  1. Aşık Olmaktansa Haklı Olmayı Tercih Etmek:

İlişkimizde her zaman haklı olma ihtimalimiz yoktur. Bu nedenle aşkı ve sevgiyi hatırlayarak gerektiğinde özür dilemeyi ve özür dilenmese de affedebilmeyi öğrenmek önemlidir.

 

  1. Her Şeyi Kişisel Algılamak:

Eşiniz ya da sevgiliniz her adımını sizin ihtiyaçlarınıza ya da sizinle ilgili olarak atamaz. Onların da kişisel ihtiyaçları ve kendilerine ait bir dünyaları olduğunu kabul etmek ilişkinizi iyileştirecektir.

 

  1. Eşinize Güven Verici Bir Ortam Sağlamamak:

Eşinizin kendisini güvende hissederek, olduğu gibi davranmasını ve düşüncelerini ifade etmesini teşvik etmiyorsanız, ilişkinize zarar veriyorsunuz demektir.

 

  1. Diğer Kişileri ve Şeyleri İlişkinizin Önüne Koymak:

İlişkilerde karşılıklı güven ve öncelik önemlidir. İşiniz, sosyal çevreniz ya da aileniz gibi kişi ve şeyleri ilişkinizin önüne koymaktan vazgeçin.

 

  1. Sevgilinizi Nasıl Mutlu Edeceğinizi Bilmemek:

Sevgilinize onu sevdiğinizi hissettirmek, onu anladığınızı ve takdir ettiğinizi göstermek size zor geliyor olabilir. Ancak bunu bilmemek ve bilmemekte ısrar etmek ilişkinizi baltalayacaktır.

 

  1. Sevgilinizin Aynen Sizin Gibi Düşünüp Davranmasını Beklemek:

İlişki iki farklı geçmişe ve karaktere sahip kişi arasında yaşanır. Eşinizin ya da sevgilinizin sizinle aynı şekilde düşünüp davranmasını beklemek sadece hayal kırıklığı olacaktır.

 

  1. Eşinizin Çekiciliğini Kaybettiğini Düşünmek:

İlişkilerin başında kişiler birbirinin özellikle zıtlıklarını çekici bulurken, ilişki ilerledikçe bu zıtlıklar yumuşamaya başlayabilir. Burada size düşen eşinizin çekiciliğini kaybettiğini düşünmek değil, karşılıklı aranızdaki çekimi beslemek ve büyütmek için hareket etmektir.

 

  1. Eşinize Duyduğunuz Saygıyı Kaybetmek:

Eşler arasında en önemli şeylerden biri, her bir eşin kendini tamamen ifade edebilmesi, kabul görmesi ve güvende hissetmesidir. Eğer ilişkinizde böyle bir ortam yaratamıyorsanız, zamanla hem kendinize hem de eşinize olan saygınızı kaybedebilirsiniz.

 

  1. Değişimden Korkmak:

İlişkiler, insanlar ve hayat durmadan değişir. Eşinizin ya da sevgilinizin değişiminden korkmak yerine değişimi kucaklayın ve onun kendi hayat yolculuğundaki değişimlerine saygı duyun.