İyi Bir Evlilik Danışmanı Nasıl Bulunur?

İyi bir Evlilik Danışmanı Nasıl Bulunur

Konya En İyi Evlilik Danışmanı

Evliliklerde bazı problemler çiftlerin karşılıklı özverisi ve isteği ile çözüme kavuşabilir. Ancak bazen, dışarıdan bir uzmanın yardımını gerektiren ve kolaylıkla çözülemeyen sorunlar da söz konusu olabilir. Bu durumda akla gelen ilk şeylerden biri evlilik danışmanlığı hizmetidir. Evlilik danışmanlığı hizmeti oldukça önemli ve hayati bir destektir. İyi bir evlilik danışmanı bulmak, ilişkinin sağlığı açısından önemlidir. Peki iyi bir evlilik danışmanı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabına yönelik önerileri bir araya getirdik.

 

  1. Evlilik Danışmanları İle Görüşün

Bir evlilik danışmanı seçmeden önce, görüşmeyi istediğiniz evlilik danışmanlarını ziyaret edebilirsiniz. Bunu yapmadan önce telefonla çalıştığı merkezi arayarak birkaç dakika görüşmek istediğinizi belirtin. Ardından size verilen saatte evlilik danışmanı ile birkaç dakika da olsa konuşun.

 

  1. Evlilik Danışmanının Yaklaşımını Anlayın

Evlilik danışmanı ile yapacağınız ön görüşmede, nasıl bir yaklaşıma sahip olduğunu anlayın. İyi bir evlilik danışmanı, ilişkiyi ve evliliği korumaya odaklanır. Bu nedenle evlilik danışmanınızın size ya da eşinize herhangi bir ayrıcalık yapmadan sadece evliliğinize yöneleceğinden emin olun.

 

  1. Evlilik Danışmanının Başarısını Göz Önüne Alın

Evlilik terapisti önerileri arasında en çok merak edilenlerden biri de terapistin ne kadar başarılı olduğudur. Bu konuda görüşeceğiniz evlilik danışmanının gerçekleştirdiği hizmetlerde kaç kişiye ve evliliğe başarılı bir şekilde danışmanlık yaptığını sorabilirsiniz. Başarı yüzdesini sormaktan çekinmeyin.

 

  1. Değerleriniz Uyuşuyor mu?

Evlilik danışmanlığında danışmanın hizmet verdiği çiftlerle ortak değerleri paylaşması ya da çiftin değerlerine saygı duyması, hizmetin başarı sağlaması için önem taşır. Danışmanınızla spesifik değerlerinizi ve inançlarınızı paylaşın. Ortak değerlerde buluştuğunuzdan emin olun.

 

  1. Geçmişe Değil Geleceğe Odaklanan Bir Terapist Seçin

İyi bir evlilik terapisti geçmişe değil geleceğe odaklanır. Aynı zamanda birlikte çalıştığı evli çifti de aynı yaklaşımı benimsemeleri için teşvik eder. Danışmanınıza hangi alana odaklanacağını sormak, iyi bir danışman bulmak için atılacak değerli bir adımdır.

 

  1. Danışmanınızın Eşitlikçi Olduğundan Emin Olun

Evlilik danışmanın en önemli görevlerinden biri eşlerden her ikisini de aynı derecede korumaktır. Danışmanlık hizmeti alırken, çiftlerden birinin duygularının ve düşüncelerinin korunmadığını hissetmesi ve seansların eşit ve dengeli bir yaklaşımdan uzak bir şekilde sürdürülmesi, ilişkiye daha büyük zarar verecektir.

 

  1. Danışmanınızın Rehberlik Anlayışını Keşfedin

İyi bir evlilik danışmanının her çift ile ayrı bir danışmanlık süreci geçirmesi gerekir. Bu nedenle ezberlenmiş metotlar yerine, çiftlere özel rehberlik yapması gerekir. Çiftlere ne yapması gerektiğini söylemez, onlara yol gösterir. Danışmanınızın nasıl bir rehberlik anlayışını benimsediğini öğrenin ve size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğine dair bir mesaj alırsanız bu kişiden alacağınız danışmanlık üstüne iki kere düşünün.

 

  1. Danışmanınızın Uzmanlık Alanını Öğrenin

Her çiftin farklı problemleri ve evliliklerini aksatan farklı sorunları olabilir. Spesifik bir probleminiz varsa seçeceğiniz danışmanın bu alanda uzmanlaşmış ya da en azından bu alanda daha önce birçok tecrübesi olmuş bir kişi olduğundan emin olun.

 

  1. Danışmanınızla Rahatça Konuşabildiğinizden Emin Olun

Evlilik danışmanlığı süreci oldukça hassastır. Bu nedenle danışman ile çiftlerin arasında karşılıklı güven oluşması gerekir. Hem eşinizin hem de sizin, hassas konuları rahat bir şekilde dile getirip, duygu ve düşüncelerinizi kolayca paylaşabileceğiniz bir danışman seçmeye gayret edin.

 

  1. Danışmanınız Spesifik Hedefler Koyabiliyor mu?

Evlilik danışmanlığının ilk seansı genellikle problemlerin ortaya konması ile geçer. Bazı durumlarda bu süreç ilk birkaç seansı kapsayabilir. Ancak bu noktadan sonra evlilik danışmanı her seans için spesifik hedefler koymalıdır. Hedef koymak ile ilerlemenizi gözlemleyebilir ve süreci daha net görebilirsiniz.

Konya evlilik danışmanlığı tavsiye ve önerileri ile ilgili her türlü ihtiyacınızda Psikon Terapi’nin uzmanlaşmış kadrosu ile çalışabilir ve sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz.