İyi Bir Evlilik İçin 9 Psikolojik Görev

İyi bir evlilik için 9 psikolojik görev

Mutlu evlilik nedir? Bu soru belki de evliliğin ilk ortaya çıkışından bu yana sorulan bir sorudur. İnsanlar ilişkilerinin ve evliliklerinin nasıl daha sağlıklı hale gelebileceğini merak eder, mutlu evliliğin formülü üstüne düşünür ve evliliği iyileştirecek öneriler konusunda fikir sahibi olmak ister. Aslında hiçbir evlilik sorunsuz değildir. Herkes evliliğin ne olduğunu ve nasıl yürütülmesi gerektiğini, evlendikten sonra anlamaya başlar. Çünkü evlilik mucizevi bir şekilde iyileşen ya da kendiliğinden iyilik ve güzellik barındıran bir kurum değildir. Her şey gibi evliliğe de yeteri kadar emek, özen ve özveri göstermek gerekir. Kişinin, eşini anlaması, kendini tanıması şarttır. Problem çözme, uzlaşma gibi becerilerini geliştirmek, evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Evliliğim bitiyor ne yapmalıyım sorusunu sormadan önce, bu durumu engelleyecek şeyleri bilmek ve tutum ve davranışları bu yönde değiştirmek çok önemlidir.

 

Mutlu Evliliğin Özellikleri

Mutlu bir evlilik için her şeyden önce farkındalık gerekir. Kişi kendinin, eşinin, düşüncelerin, duyguların, istek ve ihtiyaçların farkında olmalıdır. Gerçekçi ve objektif bir bakış açısı, gerçek dışı beklentilerin önüne geçer ve bu da kişilerin yoktan yere mutsuz olmasına engel olur. Mutlu evliliklerde kişiler, kendilerini diğer evlilikler ve kişilerle kıyaslamazlar. Herkesin hayatının, standartlarının, beklenti ve ihtiyaçlarının kendine özgü olduğunu bilirler. İyi bir evlilik yaşayan kişiler, evliliklerde iyi ve kötü zamanlar olabileceğini bilirler. Kötü zamanlarda vazgeçmez, ellerindeki ilişkinin ve sevginin kıymetini bilirler. Mutlu bir evlilik, her iki tarafından kendisine ve karşısındaki kişiye karşı dürüst olması ile ilerler. Çiftler, birbirini daha iyi olmaları, ilerlemeleri, büyümeleri ve gelişmeleri için destekler. Evliliklerde kaygının, endişenin ve korkunun hakim olduğu zamanlar da olacaktır. Evliliği başarılı bir şekilde sürdüren kişiler, bu süreçleri kabullenir ve en az hasarı alacak şekilde yürütmeye gayret eder. Mutlu çiftler, birbirinin ne düşündüğünü varsaymazlar. Açık bir iletişim kurar ve duygularını, düşüncelerini net, düşmanca olmayan bir tavırla ifade ederler.

 

Daha İyi Bir Evlilik İçin Çiftlere 9 Psikolojik Görev

Yapılan çalışmalarda, ilişkilerin ve evliliklerin iyileştirilmesi, olası problemlerde önceden tedbir alınması için 9 psikolojik görev öne çıkıyor. Her çiftin tamamlaması gereken bu görevler, ilişkilerin ömrünü uzatıyor.

  • Sizi yetiştiren ailenizde duygusal olarak ayrılmaya gayret edin. Elbette kendinizi onlardan uzaklaştırmaktan bahsetmiyoruz. Ancak kim olduğunuzu ve duygularınızı ailenizle özdeşleştirmeyin.
  • Eşinizle aranızdaki sıcaklık, yakınlık ve paylaşım ile birlikteliğinizi inşa edin. Ancak bunu yaparken, birbirinizin bireyselliğini öldürmeyin.
  • Zengin ve haz dolu bir cinsel ilişkiniz olduğundan emin olun. Aile içi ve iş yeri sorumluluklarının bu alanı ihlal etmesine izin vermeyin.
  • Çocuğunuz olduktan sonra da bir çift olduğunuzu unutmayın. Çocuğunuzun varlığı, eşinizle aranızdaki özel ve mahrem ilişkiyi zedelemesin.
  • Hayatın kaçınılmaz krizlerle dolu olduğunu unutmayın. Bu krizlerden saklanmanın sizi ve ilişkinizi yıpratacağını anımsayarak, kabullenin ve yüzleşin.
  • Çift olarak sıkıntılarla karşılaştığınızda, evliliğinin bağlarına güvenin. Düşünce ve duygu farklılıklarınızı korkmadan ifade edin. Yeri geldiğinde öfkenizi, üzüntünüzü de eşinizden korkmadan, ona güvenerek ancak incitmeyerek yansıtın.
  • Mizah duygunuzu asla kaybetmeyin. Sıkıcı günler ve zamanlarda esprilerden kuvvet alın.
  • Eşinizin bağımsızlığını en çok siz destekleyin. Gereken destek ve cesareti de en çok siz verin. Onun ihtiyaç ve isteklerine ulaşmasına, hayallerine kavuşmasına destek verin.
  • İlişki ve evlilik ilerledikçe hayat size birçok değişimi de getirecektir. Sık sık ilk zamanlarınızı, birbirinize neler hissettiğinizi, aşık olduğunuzu anladığını o günleri hatırlayın ve anılarınızı canlı tutun.

 

Evlilik ve aile danışmanlığı tavsiyesi Konya arayışınızda bize mutlaka ulaşın, Psikon Terapi profesyonelleri ile tanışın.