Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğuna Yol Açan 5 Neden

Kadınlarda Cinsel İstek bozukluğuna yol açan 5 neden

Cinsel istek bozukluğu, uzun bir süre boyunca cinsel arzusu eksikliği ile ortaya çıkan psikiyatrik bir problemdir. DSM-5 kriterlerine göre Cinsel İstek Bozukluğu ikiye ayrılır. Bunlardan ilki kadınlarda görülen Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu iken diğeri erkeklerde görülen Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğudur. Her iki bozuklukta da kişiler cinsel aktiviteyi başlatmak veya bu duruma karşılık vermekte zorluk yaşar. Bu iki bozukluğun yanı sıra çiftlerden birinin diğerinden daha fazla cinsel istek duyduğu, arzu uyuşmazlığı durumu da söz konusu olabilir. Bu durumun 6 ay boyunca devam etmesi durumunda farklı bir problemin olup olmadığı araştırılır.

 

Cinsel İstek Bozukluğu Belirtileri

Kadınlarda Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu Belirtileri;

– Cinselliğe ilgisiz olmak ya da ilginin azalması

– Cinsel fantezilerin yokluğu veya azalması

– Cinsel aktiviteyi başlatan taraf olmamak

– Cinsel aktivite esnasında heyecanlanmamak ve zevk almamak

– Cinsel yaklaşımlara reaksiyon vermemek ve ilgi göstermemek gibi belirtilerin en az 6 aydır devam etmesi bu bozukluğa dair teşhis konmasını sağlayabilir.

Erkeklerde Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu Belirtileri;

– Cinsellik hakkında düşünceler ve fantezilerde azalma ya da tamamen yok olması

– Cinsel aktiviteye karşı isteğin azalması ya da tamamen ortadan kalması gibi belirtiler tıpkı kadınlarda olduğu gibi en az 6 aydır devam ediyorsa bu bozukluğa dair bir teşhis konuşabilmektedir.

 

Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu Nedenleri

Cinsel istek bozukluğuna neden olabilen birden çok faktör bulunabilir. Çocukluk yaşantılarından ilişki problemlerine, ilaç kullanımından travmatik yaşam deneyimleri ve istismarlara dek birçok neden cinsel istek bozukluğuna neden olur. Bu nedenler arasında en sık rastlanan 5 neden ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  1. Eşiniz Sizden Daha Çok Cinsel Aktivite İstiyor

Birçok evlilikte eşler arasında cinsel istek dengesi değişkenlik gösterebilir. Çiftlerin cinsel istek seviyelerinin farklı olması anlaşılır ve normaldir. Bir kişi hemen her gün cinsel aktivite isteğindeyken diğer kişi haftada bir ya da ayda bir ilişkiyi yeterli bulabilir. Cinsel isteği az olan kişinin diğer kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışması ya da buna zorlanması cinsel istek bozukluğuna neden olabilir. 

 

  1. Kendinizi Yeterli Zamanı Tanımıyorsunuz

Erkekler ve kadınların cinsel aktiviteye hazır hissetme süresi farklı olabilir. Birçok kadın, bir işi yetiştirmeye çalışırken araya cinsel aktiviteyi de sıkıştırmayı düşünmez. Kadınların cinsel aktivite düşüncesi için kendini hazırlaması biraz vakit almaktadır. Burada bahsedilen şey sadece cinselliğin hemen öncesinde yaşanan yakınlaşma değildir. Bazı kadınlar gün boyu süren flörtler ve romantik yaklaşımlarla cinselliğe hazır hissetmektedir. Eğer eşleri bu süreci atlayarak cinsel aktivite isteklerini belli ederse birçok kadın kendini cinsel ilişkiye açık hissetmez. Bu durumda cinsel isteksizliği olduğunu düşünebilmektedir. 

 

  1. Neler İstediğinizi Bilmiyorsunuz

Genellikle kadınlar erkeklere göre daha az cinsel deneyime sahip olur. Bu da kadınların cinsellik konusunda beklentilerini tanımlamasını zorlaştırabilir. Kadının nelerden zevk aldığını anlamaması, eşinden neler beklediğini bilmemesi cinsel aktivite sonrası yaşadığı tatmin duygusunu olumsuz etkiler. Bu durumu sürekli yaşayan kadınlar da cinsel aktiviteye karşı ilgisiz ve isteksiz davranabilir.

 

  1. Eşinize Ne İstediğinizi Söyleyemiyorsunuz

Cinsel ilişki esnasında iletişim kurmak birçok çift için zorlayıcı olabilir. Sadece kadınlar değil, erkekler de ilişki sırasında isteklerini eşlerine aktarmaktan utanıp sıkılabilir. Bazen de insanlar, eşlerinin kendilerine iyi hissettirecek şeyleri otomatikman bilebileceğini varsayar. Halbuki bu mümkün değildir. İlişki sırasında isteklerini belirtmeyi başaramamak ve istediği tatmine ulaşamamak kişiyi cinsellikten uzaklaştırabilir.

 

  1. Kadınların Cinsellikten Zevk Almaması Gerektiğini Düşünüyorsunuz

Toplumsal görüşler ve yetiştirilme tarzımız, kadınların cinselliğini sağlıklı bir şekilde yaşamasına engel olabilecek  yanlış inanışları bizlere empoze edebilir. Kadınların cinsel hayatlarını açıkça konuşamamaları, bu konuda tatmin olmadıklarını dile getirememeleri cinsel isteksizliğe neden olan en önemli nedenlerden biridir. 

 

Konya cinsel terapi yorumları ve önerileri konusunda desteğe ihtiyacınız varsa Psikon Terapi uzman kadrosu sizlere yardımcı olabilir.