Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Orgazm Olamama

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Orgazm Olamama Tedavisi

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Cinsel soğukluk ve frijidite olarakta adlandırılan cinsel isteksizlik problemi kadınlarda en çok görülen cinsel problemderden birisidir.

Özellikle son yıllarda cinsel arzuların azalması ve cinsel işlev bozukluklarının önemli bir bölümünü cinsel istek problemleri oluşturmakta ve bu oranda ciddi bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle son yıllarda özellikle orgazm olamama ve vajinal kuruluk problemleri yüksek artış göstermiştir.

Cinsel isteksizlik problemi bulunan kadınlar cinsel uyarılma durumlarında çok az haz almakta yada hiç haz almamaktadırlar. Bu nedenle cinsel uyarılmalarda oluşan lubrikasyon yani ıslanma çok azdır. Bu problemin sonucunda vajinada kurulu ortaya çıkmakta ve orgazm olamama sorunları baş göstermektedir. Kadınlardaki cinsel isteksizlik tedavisi için Konya’da Psikon Cinsel Terapi Destek Merkezine başvurarak probleminizin çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama tedavisi

Cinsel isteksizlik probleminin yaşanmasındaki en önemli sebepler takıntılı kişilik, katı dini inançlar, cinsel kimlik sorunları, cinsel fobiler, cinsel uyarılmalar üzerindeki kontrolünü kaybetme korkusu, cinsel sapmalar, gebelik korkusu, depresyon, eş kaybı ve yaşla ilgili olan endişelerdir. Ayrıca eşe karşı ilgi kaybı, ilişkideki farklılıklar ve evlilik çatışmalarıda cinsel isteksizlik problemini ortaya çıkarabilmektedir.

Bazı durumlarda eşinin cinsel beceri eksikliği, yakınlaşma korkusu, güç dengesizliği, agresif yaklaşımlar, pasif yaklaşımlar, aşkı ve cinsel arzu duygularının bir araya getirememe problemleriyle de ortaya çıkmaktadır.

Cinsel isteksizlik problemi tedavi edilmediğinde hayat kalitesinin kötü etkilemekte, evliliklerde aldatma ve boşanmalara kadar giden sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi hastanın durumu değerlendirilerek bireysel, çift ve evlilik terapileri ile birlikte uygulanmaktadır. Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisinde çift birlikte tedavi edilmekte, çiftlerin cinsel ve cinsel olmayan ilişkilerinde de iletişim kurmalarına yardım edilmekte, çiftlerin cinsel ilişki konusunda bilgilerini düzelterek ve eksik bilgilerini bilgilendirme yaparak anlatılmakta ve cinsel ev ödevleri verilmektedir.