Kısırlık Tedavisinin İlişkiniz Üstündeki Olumsuz Etkilerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Kısırlık tedavisi ilişkiniz üstündeki olumsuz etkilerinden nasıl kurtulursunuz

Kısırlık Tedavisinin İlişkilerdeki Olumsuz Etkileri

Evli çiftlerde, ilişkiyi tehlikeye atan etkenlerden biri de kısırlıktır. Kısırlık çözülebilir bir problem olsa da, bu problemi kabullenmek, tedaviye karar vermek ve tedavi süreci, çiftlerin arasında olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu olumsuz etkileri ve başa çıkma yollarını sizin için bir araya getirdik.

Cinsel Yaşamda Stres
Çiftler hamilelik için uğraşırken genellikle ilk kurban cinsel yaşamları olur. Kişilerin cinsel yaşamı, eğlenceli ve haz dolu bir deneyimden sadece bebeği hedef alan bir göreve dönüşebilir. Bu da hem kadınların hem de erkeklerin cinsellikten uzaklaşmasına neden olabilir.

Yardım İsteme Konusunda Anlaşmazlık
Çiftlerden biri kısırlık tedavisi için istekliyken diğeri istekli olmayabilir. Bu durum ilişkideki dengeleri sarsarak problem yaratabilmektedir.

Başkalarına Anlatmak Anlaşmazlık
Kısırlık ve kısırlık tedavisi son derece özel bir durumdur. Bu mahrem bilgiyi başkaları ile paylaşmak konusunda çiftlerden biri daha istekli olabilir. Karşı taraf ise, bu durumdan utanıyor ya da mahremiyetini korumak istiyor olabilir. Bu durum çift arasında çatışmalara neden olur.

Terk Edilme Korkusu
Kişi, kısırlığın sebebinin kendisi olup olmadığını anlamak ister ancak birçok kişi bu bilgiden korkabilir. Kısırlığın nedeni kendisi ise eşinin kendisini terk etmesinden endişe eder. Bu durum da eşlerin arasına görünmez bir duvar örebilir.

 

Maddi Kaygılar
Kısırlık tedavisi oldukça masraflı bir süreç haline dönüşebilir. Bu da çiftlerin alıştıkları hayat standartlarının altında bir hayata geçişine neden olabilir. Sonuç alınamayan ve tekrarlanması gereken tedaviler, maddi sıkıntılara neden olarak çiftlerin arasının bozulmasına sebep olabilir.

Olumsuz Etkilerden Nasıl Kurtulursunuz?

Her ilişki kendine özeldir ve farklı bir ritmi vardır. Bu nedenle problemlerle baş etmenin farklı yolları olabilir. Ancak belli başlı bazı öneriler, ilişkinizi düzeltmek ve kısırlık tedavisinin olumsuz yönlerinden kurtulmak için size yardım edebilir.

İletişim: Birbirinizle konuşun. Korkularınızı paylaşın. Eşinizi kaybetmekten korku duyuyorsunuz diye düşünce ve duygularınızı saklamayın. Ancak karşı taraf konuşma konusunda isteksiz ise dengeyi bulmaya çalışın. Bazen çok bazen az konuşarak onu da incitmemeye ve korkutmamaya çalışın.

Kısırlık Konusundan Uzaklaşın: Kısırlık konusu tüm hayatınızı kaplayan bir konu haline gelmesin. Birlikte yeni aktiviteler ve hobiler bulun. İletişim yollarınızı kapatmayın.

Farklılıklara Saygı Duyun: Siz gerçekçi bir insan olabilir ve hemen doğru atımları atarak sorunu çözmeye çalışıyor olabilirsiniz. Ancak eşiniz sizin gibi biri değilse o bu problemle başka yollarla başa çıkmaya çalışacaktır. Birbirinizin farklılıklarına saygı duyun ve ortak bir noktada buluşarak çözüme doğru el ele ilerleyin.

Sosyal Destek Alın: Kısırlık mahrem bir konu olsa da bir çiftin baş başa tüm süreci yönetmeye çalışması yorucu olabilir. Duygusal destek için en yakınlarınıza konuyu açabilir, mahremiyetinize özen göstermelerini isteyerek, duygu ve düşüncelerinizi onlarla paylaşarak rahatlayabilirsiniz.

Plan Yapın: Bir çift olduğunuzu size hatırlatacak ve takım ruhunu yeniden hissettirecek şeylerden biri de birlikte bir plan yapmaktır. Oturun ve birlikte, akıllıca, realist bir plan yapın. Bu hem problemi ve atacağınız adımları daha iyi görmenizi sağlayacak hem de bir takım olduğunuzu size hatırlatacaktır.

Evlilik Terapistlerimize danışarak, kısırlık tedavisi sürecinde ilişkinizin mutlu ve huzurlu süreçlerde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.