Menopoz Döneminde Oluşan Psikolojik Sorunlar

Menopoz Döneminde Oluşan Psikolojik Sorunların Tedavisi

Menopoz Dönemindeki Psikolojik Problemler ve Çözümleri

Kadınların belirli bir yaştan sonra regl döneminin ve gebelik döneminin son bulduğu dönemdir. Menopoz dönemi kadınlara özgü bir dönüm noktasıdır.

Özellikle regl kanamalarının düzensizleşmeye başlaması menopoz döneminin ilk belirtisidir. Menopoz dönemindeki kadınlarda aşırı terleme, gerginlik, halsizlik, çarpıntı, uykusuzluk, dikkatsizlik, unutkanlık, öfke nöbetleri, duygusallık gibi hormonal değişimler sonucu ortaya çıkan problemler oluşmaktadır. Bu problemler sadece hormonal değişimlere bağlanmamalıdır.

Bu dönem genellikle çocuklarının evlenerek evden ayrıldığı, emekliliğin yaklaşıldığı, bazı hastalıkların yaşla beraber artarak fiziksel aktivitelerin azaldığı, kişinin ebeveynlerinin vefatı veya tamamen bakıma muhtaç kaldığı, yakın çevresindeki kişilerin vefat ettiği ve psikolojik sorunların istenmedende olsa yaşandığı bir dönemdir.

Menopoz Dönemi Psikolojik Tedavi

Kadınlara özgü oluşan psikolojik sorunların hepsinin çözümü bulunmaktadır. Bu döneme ilişkin olumsuz düşünce ve duygular değiştirilebilmektedir. Kadınlara özgü psikolojik sorunların en az zararla atlatabilmenin en kesin yolu ise psikolojik yardım almaktır. Psikon Cinsel Terapi Destek Merkezi olarak menopoz döneminde ortaya çıkan psikolojik sorunların çözülmesinde sizlere yardımcı olmaktayız.