Menstrüasyon Regl

Regl Dönemi Psikolojik Sorunlar

Menstrüasyon Regl

Sadece kadınlara özgü olan önemli psikolojik problemlerden biride ergenlik döneminde başlayan ve gerçek anlamda kadın olduğunun ilk göstergesi kabul edilebilecek regl yani aybaşı kanamalarına yönelik olumsuz tepkilerdir.

Tüm kadınlarda sağlıklı gelişimin parçası olarak kabul edilen bu evrenin sıkıntılı yada rahat şekilde atlatılması regl kanamaları başlayan kız çocuklarının bu gelişimsel dönemde duygu ve düşüncelerinin, bu döneme ilişkin tutumlarının olumlu ya da olumsuz olması ile doğrudan bağlantılıdır.

Ebeveynlere, öğretmenlere, yakın çevresindeki yetişkinlere ve çocuğun arkadaşlarının bu duruma ilişkin duygu ve düşünceleriyle direk olarak bağlantılı olmaktadır.

Aybaşı kanamaları olarak adlandırılan bu dönemin başlaması ile alakalı olumsuz bir tutum halinde bulunan ebeveynler ve yakın çevresindeki kişiler, kız çocuklarının bedenlerine ilişkin utanç verici, korku, kaygı ve nefret geliştirmesine neden olmakta ve bu olumsuz etkiler yıllar boyunca devam edecek olan psikoseksüel sorunlara neden olmaktadır.

Regl dönemi psikolojik sorunları

Premenstrual sendrom olarak adlandırılan belirtiler regl döneminde belli değişiklikler olur. Kanamalarının bir kaç hafta öncesinde başlayan eklem ağrıları, göğüslerde başlayan hassasiyet yaygın görülür. Ayrıca baş ağrısı, gerginlik hali, sinirli olma, sürekli yorgunluk hali, bunalmalar, vücutta oluşan şişlikler ve kilo artışı gibi belirtiler olmaktadır.

Regl dönemindeki bu durum hormonal değişim sonucu ortaya çıkmakta ve adet görülmesi ile birlikte problemler azalmakta ve bir kaç gün içerisinde kaybolmaktadır. Premenstrüal sendrom belirtileri çok hafif şiddette olabilirken bazı kadınlarda ve genç kızlarda sosyokültürel ilişkileri olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olabilmektedir.

Regl döneminde oluşan psikolojik problemler ile ilgili bilgi almak için irtibata geçebilirsiniz. Lütfen +90 332 322 01 03 numaralı telefonumuzdan bize ulaşın ve bizimle iletişime geçin.