Mutlu Bir Evlilik İçin İlk 2 Yılın Önemi

Mutlu bir evlilik için ilk 2 yılın önemi

Mutlu bir evlilik için birden çok reçete sunulduğunu, uzmanların her gün farklı görüşleri ortaya sunduğunu görebiliriz. Ancak hemen her uzman, bir ilişki ya da evlilikle ilgili sorunların özellikle evliliğin erken dönemlerinde bazı sinyaller verdiği yönünde birleşiyor. Çalışmalar, evliliklerin ilk 2 yılında yaşanan olayların evlilik hakkında çok fazla şey söylediğini düşünüyor.

 

Evlendikten Sonra Kendinizi Kötü Mü Hissediyorsunuz?

Birçok kişi balayı diğer adıyla cicim aylarından sonra kendini biraz depresif hissedebiliyor. Bunun ana nedeni hem kadın hem de erkeğin evlilik hazırlıkları yüzünden yaşadığı gerginlikler, düğünden sonra ortaya çıkan sorumluluklar olarak öne çıkıyor. Uzmanlar, balayı sonrası üzüntünün normal olduğunu, önemli olanın bu duyguları bastırmak değil yaşayarak atlamak olduğunu vurguluyor. Eşler arasındaki romantizmin canlı tutulması gerektiğinin altını çiziyor.

İlk sene eşler arasında birçok meselenin rayına oturması gerekiyor. Bunlar özellikle ev işleri, maddi sorumluluklar, birlikte vakit geçirme, ailelerle ilgilenme, dini ya da siyasi konulardaki çatışmalarının üstesinden gelebilme gibi birçok alt başlık taşıyor. Bu konular nedeniyle evliliğin erken dönemleri büyük önem taşıyor.

 

Evliliğin Erken Dönemlerinde Problem Yaşandığına Dair İşaretler

– Yakınlık ve Romantizm Yokluğu

– Birlikte Eğlenememe

– Bencillik

– Çatışmaktan Korkmak

– Saygısızlık

– Aşırı Harcama

– Ailelere Aşırı Bağımlılık

– Cinsel Problemler

– Bağımlılıklar ve Madde Kullanımı

– Duygusal ve/ veya Fiziksel Taciz

– Gerçekdışı Beklentiler

– Yanlış Sebeplerle Evlilik Yapmış Olmak

– Çok Genç ya da Çok Erken Evlilik Yapmış Olmak

 

Problemleri Çözmek İçin Neler Yapmalı?

Eğer evliliğinizin ilk zamanlarında problemler yaşamaya başladıysanız  her şeyden önce eşinizle iletişim kurun. Ona yaşadıklarınızı suçlayıcı bir dil kullanmadan açık yüreklilikle anlatın. Bu noktadan sonra karşılıklı olarak görüşlerinizi paylaşarak hangi çözüm yollarına sahip olduğunuzu kararlaştırabilirsiniz. Eğer konuşmak size çözüm olmuyorsa profesyonel evlilik danışmanlarından yardım alabilir, ilişkinizdeki problemler dallanıp budaklanmadan evliliğinizi kurtarabilirsiniz.