Mutlu Evlilik İçin 7 Basit Fikir

Mutlu Evlilik İçin 7 Basit Fikir

Evliliklerde mutluluk mucizevi bir şekilde ortaya çıkmaz. Kadın ve erkeğin ortak çabası ve isteği ile mutlu bir evlilik inşa edilir. Peki evlilik nasıl iyileştirilir? Her iki tarafın da bir parçası olmaktan mutluluk duyduğu evlilik nasıl ortaya çıkarılır? Uzun bir tatil mi? Yoksa yeni bir eve taşınmak mı? Aslında mutlu bir evlilik için büyük bütçelere ve şaşalı değişikliklere gerek yoktur. Sizin için mutlu bir evlilik için 7 basit fikri bir araya getirdik.

Mutlu Evlilik Sırları

  1. Sırlarını Paylaşmak

Eşinizle aranızdaki yakınlığı artıracak şeylerden biri, birbiriniz hakkında başkalarının bilmediği ya da çok az kişinin bildiği şeyleri öğrenmektir. Sık sık eşinize size bir sırrını söylemesini isteyin. Kendiniz de ona daha önce bilmediği bir şeyi anlatın. Böylece her gün birbiriniz hakkında küçük bir şey öğrenir, ilişkinizi zenginleştirirsiniz.

 

  1. Günlük Tutmak

Evliliğinizi ve yaşadıklarınızı unutulmaz hale getirmek, duygularınızı rahatça ifade etmek için en kolay yol onları yazıya dökmektir. Karı koca olarak ortak bir defteriniz olsun. Her gün değilse de önemli zamanlarda birbirinize bu defter üstüne mektuplar yazın. Hem yaşadıklarınızın kaydını tutun, hem  yıllar sonra dönüp bakacağınız bir hatıratınız olsun hem de eşinizle iletişiminiz daha açık ve sağlıklı hale gelsin.

 

  1. Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Hiçbirimiz mükemmel değiliz. Bu nedenle hepimizin pek de hoş olmayan alışkanlıkları var. Bunlar sigara içki gibi çok bilindik alışkanlıklar ya da durup dururken iç çekmek, düzensizlik gibi kişisel kötü alışkanlıklar da olabilir. Farkına varmasak da bu alışkanlıklarımız ilişkimizi de etkiler. Eşimizle karşılıklı olarak kötü davranış ve alışkanlıkları yok etmeye çalışmak ilişkimize fayda sağlayacaktır.

 

  1. Sinir Olduğunuz Şeyler İçin Dua Etmek

Eşinizin sizi sinir eden davranışlarıyla karşılaştığınızda sinirlenmek yerine bir saniye durun ve içinizden bir dua edin. Eşinizin iyi yönlerini ve ona olan sevginizi düşünerek, varlığı için duyduğunuz şükranı dile getirin. Her iki tarafın da bu şekilde davranması evliliğin mutluluğunu artıracaktır.

 

  1. Evet Demek

Bazen eşimizin istediği ve zevk aldığı bir şey bizim hoşumuza gitmeyebilir. Örneğin eşimiz maça gitmek isteyebilir ya da bizim birlikte olmaktan çok da zevk almadığımız insanlarla görüşmek onun hoşuna gidebilir. Bu durumlarda eşinize her seferinde hayır demek yerine evet deyin. Onun mutlu olması, sizi de mutlu edecektir. Bu adım her zaman her şeye evet demeniz anlamına gelmez. Ancak tolere edebileceğiniz ve size herhangi bir zararı dokunmayacak konularda eşinize evet demek, ilişkinizdeki gereksiz gerilimlere engel olacaktır.

 

  1. Açık Olmak

Eşler arasında yaşanan anlaşmazlıkların en büyük nedenlerinden biri, karşısındaki kişinin ne düşündüğünü bildiğini varsaymaktır. “Eşim zaten bunu istemez”, “Eşim böyle davranıyor çünkü şöyle düşünüyor” gibi varsayımlar ilişkideki iletişimi sağlıksız hale getirir. Eşine ne ihtiyacı olduğunu söylemeden, ihtiyacının giderilmesini beklemek de bu hatalardan biridir. Bu nedenle evlilikte mutluluk istiyorsak açık olmak, isteklerimizi, düşüncelerimizi ve duygularımızı dolambaçsız bir şekilde ifade etmek önemlidir.

 

  1. Hayal Kurmak

Eşleri yaklaştıran ve aralarındaki samimiyeti ve derinliği artıran şeylerin başında birlikte hayal kurmak vardır. Ortak bir hayal için öncelikle çaba gösterin. Hem sizin hem de eşinizin yapmak istediği bir aktiviteyi bulun. Bu aktivite için birlikte araştırma yapın. Örneğin Uzakdoğu’yu görmeyi hayal ediyorsanız birlikte rotaları ve görülmesi gereken yerleri inceleyin. Birlikte notlar alın. Bir bütçe çıkarın. İhtiyacınız olan bütçeyi biriktirmeyi yine birlikte planlayın. Kısacası hem hayali kurarken hem de gerçekleştirirken hep yan yana olun.

Eşinizle daha mutlu yarınlara bakabilmek için destek almak isterseniz uzman psikologlarımızla iletişime geçebilirsiniz.