Obsesif Sevgi Bozukluğu Nedir?

Obsesif sevgi bozukluğu nedir

Aşk ve sevgi, yüzlerce yıldır, şairlerin, yazarların konusu olmuş, herkeste farklı bir tanım ile karşılık bulmuş kavramlardır. Psikoloji ve psikiyatri alanında da aşk ve sevgi üstüne çalışmalar yapılmıştır. Obsesif sevgi bozukluğu ise bildiğimiz sevgi ve aşk kavramlarından farklıdır. Obsesif yani takıntılı sevgi bozukluğu kişinin sevdiğini düşündüğü kişi konusunda takıntılı olmasını işaret eder. Sevdiğiniz kişiyi takıntılı bir şekilde korumaya çalışmak hatta onun sahibi olduğunuzu düşünerek kontrol etmeye çalışmak, obsesif sevgi bozukluğu nedir sorusunun en kısa yanıtıdır.

 

Obsesif sevgi bozukluğu için herhangi bir ilaç tedavisi ya da psikolojik sınıflandırma olmasa da bu bozukluk birçok farklı zihinsel rahatsızlıkla birlikte görülebilmektedir. Bu nedenle bu bozukluğa sahip olabilecek kişilerin profesyonel destek alarak, temelinde yatan nedenlere ulaşması gerekmektedir.

 

Obsesif Sevgi Bozukluğunun Belirtileri

Sevdiği kişiye karşı aşırı kontrolcü bir yaklaşım sergileyen herkes bu bozukluğu yaşıyor denemez ancak aşağıdaki bir ya da birden çok takıntılı sevgi bozukluğu belirtileri rahatsızlığı tanımlamakta önemlidir.

 

– Bir kişiyi karşı konulamaz bir şekilde çekici bulmak,

– Karşısındaki kişi hakkında takıntılı düşüncelere sahip olmak,

– Sevdiği kişinin kendi korumasına ihtiyaç duyduğuna dair düşüncelere sahip olmak,

– Kişiyi aşırı sahiplenmek, kişiye sahibiymiş, kendisininmiş gibi davranmak

– Diğer kişilerle olan ilişkiler söz konusu olduğunda aşırı ve uçlarda kıskançlık göstermek,

– Öz saygı ve özgüven eksikliği yaşamak,

– İlgilendiği ve/veya sevdiği kişiye tekrarlayan bir şekilde mesajlar atmak, e postalar göndermek, telefonlar atmak,

– Sürekli kendini güvende hissetmek için karşısındakini zorlamak,

– Karşısındaki kişiye duyduğu takıntılar nedeniyle, ailesine ve arkadaşlarına zaman ayırmamak, onun dışındaki kişilerle ilişkilerinde sürekli problemler yaşamak,

– Karşısındaki kişinin tüm adımlarını düşünmek ve takip etmek,

– Karşısındaki kişinin tüm davranışlarını, aksiyonlarını kontrol etmek ya da etmeyi istemek gibi tutum ve davranışlar, kişinin obsesif sevgi bozukluğu yaşadığını gösteriyor olabilir.

 

Obsesif Sevgi Bozukluğunun İlişkili Olabileceği Zihinsel Rahatsızlıklar

Obsesif Sevgi Bozukluğu ya da takıntılı sevgi bozukluğu, bir ya da birden çok rahatsızlıktan kaynaklı olabilir ya da birlikte görülebilir. Bu rahatsızlıklardan ilki bağlanma bozukluğudur. Bu grupta yer alan bozukluklar, empati eksikliği ya da takıntı gibi duygusal bağlanma problemleri olan kişileri tanımlar. Genellikle çocukluk çağlarında ortaya çıkar. Borderline kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde de obsesif sevgi bozukluğu görülebilmektedir. Kişi keskin ruh hali değişikliği yaşadığı için karşısındaki kişiye aşırı sevgi gösterebildiği gibi aşırı ilgisiz de davranabilir. Erotomani adı verilen bozuklukta da kişi ünlü birinin kendine aşık olduğunu düşünür. Bu düşünceye olan inanç ile bu kişiye karşı takıntılı bir sevgi geliştirebilir.

Delüzyonel kıskançlık da obsesif sevgi bozukluğu yaşayan kişilerde görülen bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Kişinin sevdiği kişiye karşı yaşadığı kıskançlık gerçek dışı düşüncelerden ve sanrılardan beslenir. Takıntılı kıskançlıkta da kişi sevdiği kişinin kendini aldatabileceği konusunda takıntılıdır. Bu takıntılı düşünceleri onu tekrar eden davranışlara taşır. Obsesif Kompülsif bozukluk rahatsızlığına sahip kişiler, obsesif sevgi bozukluğu yaşayabilmektedir.

 

Obsesif Sevgi Bozukluğu Teşhisi

Bir kişinin, takıntılı sevgi bozukluğu teşhisi konması için psikiyatrist ya da uzman tarafından derinlemesine değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu değerlendirmede, kişinin içinde bulunduğu durum, aile geçmişi, olası diğer zihinsel rahatsızlıkların teşhisi ele alınır.

 

Obsesif Sevgi Bozukluğu Tedavisi

Obsesif sevgi bozukluğu tedavisi için öncelikle, problemin altında yatan nedenler ortaya çıkarılmalıdır. Bunun ardından genellikle ilaç ve terapi aynı anda uygulanır. Obsesif sevgi bozukluğu ilaç tedavisi için kaygı antianksiyete, antidepresan gibi ilaç grupları kullanılabilir.

 

Siz de Konya obsesif sevgi bozukluğu tedavi için öneri arıyorsanız, Psikon Terapi profesyonellerine her zaman danışabilirsiniz.