Online Aldatma Nedir?

Online Aldatma Nedir

Aldatma denilince aklınıza neler geliyor? Eşinizin iş seyahati ya da arkadaşlarıyla buluşacağına dair yalanlar söyleyerek birileriyle görüşmesi, gizli saklı buluşmalar ya da telefonunda daha önce görmediğiniz bir hareketlilik mi? Eskiden aldatma denilince akla, evli ya da ciddi bir ilişkide olan birinin üçüncü bir kişiyle fiziksel olarak bir araya gelmesi ve yakınlaşması geliyordu. Ancak günümüzde aldatma bu konseptten ayrı bir kulvarda ortaya çıkmaya başladı.

Teknoloji çağında aldatmanın isimleri de değişti. İlk önce sohbet odaları ve sohbet kanalları ortaya çıktı. Ardından arkadaşlık siteleri sahneyi aldı. Günümüzde ise sosyal medya üzerinden farklı kişilerle tanışıp sohbet etmek kolaylaştı. Kadın ya da erkeklerde bu platformlar üzerinden birileriyle tanışmak, kimliğini, evliliğini ya da birlikteliğini saklayarak hiç tanımadıkları kişilerle yakınlaşmak basit bir hale geldi.

Online olarak eşine sadakatsizlik gösterenler genellikle durumu masum flörtler olarak adlandırıyor. Hiçbir fiziksel temas yaşamadıkları için yaptıkları şeyin aldatma sayılmayacağını söylüyor.

 

Aldatma aldatmadır!

Online aldatmada kişiler genellikle duygusal bir ilişki yaşar. Bu ilişki ilerleyerek cybersex adı verilen bir araya gelmeden ve internet üzerinden yaşanan cinselliğe dönüşebilir. Kişiler çoğu zaman birbirlerini hiç görmezler hatta birbirlerinin sesini bile duymamış olabilirler. Bu nedenle yaşadıkları durumu aldatma olarak görmezler. Ama bu bakış açısı çok yanlıştır.

 

Online aldatmanın ilişki üzerindeki etkileri

Online aldatma da tıpkı fiziksel aldatma gibi çiftlerin ilişkilerine ve ailelerine uzun süreli zararlar verir. Eşini aldatan kişinin ailesine ve eşine ayırması gereken zaman ve dikkat, bir başka kişiye aktarılmıştır. Bu da tüm ailenin dengesini bozar. İkili ilişkileri zora sokar.

Online ilişki yaşayan kişiler tıpkı klasik bir aldatmada olduğu gibi yalanlar söylerler, yaptıklarını gizlerler. Bu davranışlar, ilişkilerin temel taşı olan güven duygusunu zedeler ve evlilik birliğini derinden sarsar. Aldatılan kişi aldatıldığının ve yaşananların farkında olmasa bile bağlılık sözü ve güven duygusu tek taraflı olarak bozulduğu için ilişki bu durumdan muhakkak etkilenir.

Aldatan kişi gerçek hayatı ile ilgili bağlarında kopmalar yaşar. Farkında olarak ya da olmayarak gerçek hayattaki eşine öfke duyabilir. Yaşanan durumun farkında olmayan eşine karşı duyduğu öfke ileri zamanlarda daha ağır olaylara, incinmelere ve zarar vermeye sebep olabilir.

 

Online aldatmanın bir sonraki adımı

Online platformlarda ilk önce duygusal daha sonra cinsel paylaşımlara dönüşen yasak ilişkiler, aldatan tarafın bu duruma bağımlı hale gelmesine neden olabilir. Kişiler online sekse bağımlı hale gelebilir. Bu da işleri daha da karmaşıklaştırabilir.

Online sekse bağımlı hale gelen kişiler, bilgisayar karşısında daha çok zaman harcarlar. Her fırsatı bu bağımlılıkları için kullanırlar. Bu nedenle sadece evliliklerinde değil iş ve sosyal hayatlarında da sorunlarla karşılaşırlar. Ailelerine, eşlerine, çocuklarına harcadıkları zaman gittikçe azalır.

Online aldatma yaşayan kişilerin bir diğer adımı da yüz yüze görüşme ve buluşma kararı vermeleri olabilir. Bu adım, aldatmaya yeni bir boyut katacaktır.

Online aldatma size ilk bakışta masum görünse de aslında ister fiziksel ortamda ister sanal ortamda olsun  aldatma aldatmadır. Hiçbir şekilde fiziksel olarak bir araya gelmemiş olmak bu durumun hem aldatan hem de aldatılan üzerindeki etkisini azaltmaz. Online olarak başlayan ilişkiyi bırakmak bu davranışın tekrarlanmayacağı anlamına gelmez.

Aldatma, aldatılan kişinin duygusal ve zihinsel dünyasında derin yaralar açar. Güven duygusu, ilişkilere bakışı ve hatta kendine güveni de sarsılır. Aldatma hukuki olarak boşanma sebebi olarak da kabul edilir. Bu nedenle masum olduğu zannedilse de online flört ve aldatmalardan, hem eşi derinden yaralamamak hem de suçluluk ve utanç duygularını yaşamamak için uzak durmak gereklidir.