Psikolojik Danışma Merkezi Nasıl Açılır?

Psikolojik Danışma Merkezi Nasıl Açılır

İnsanlar olarak hayatımız her zaman düz bir çizgi şeklinde ilerlemez. İnişler ve çıkışlar, büyük değişimler ve olaylar her zaman olasıdır. Bu gibi zamanlarda psikolojik sorunlardan kurtulmanın yolları nedir öğrenmek isteriz. Kişiler hiç istenmeyen durumlar olsa da doğal afetler, savaşlar, tacizler, istismarlar, kayıp ve yas gibi derin acılar yaşarlar, bu travmatik durumlar psikolojilerinde büyük yaralar açar. Ayrıca boşanma, yeniden evlenme, evlilik hayatındaki sorunlar, çocuklarla ilgili problemler, taşınmalar, işten ayrılmalar gibi farkına varmadığımız ancak biz de büyük stres yaratan birçok olayı göğüsleyerek atlatmaya gayret ederiz. Stresten kurtulmanın yolları ve taktiklerini bilmek isteriz.

Tüm bu süreçler herkes için yıpratıcı olmaktadır. Bazı kişiler bu süreçleri daha kolay bir şekilde atlatırken bazı kişiler ise kendine bir destek arayabilir. Genellikle bu destek ise psikologlardan ve psikolojik danışmanlık merkezlerinden gelir. Günümüzde insanlar psikolojik danışmanlık merkezine gitmek konusunda daha cesur ve özgür davrandıkları için bu mesleğe rağbet de artmıştır. Hem psikoloji bölümünden mezun olanlar hem de psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olanlar psikolojik danışmanlık merkezlerinde çalışmak ve hatta psikolojik danışmanlık merkezi açmak istiyorum demektedirler.

Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Peki psikolojik danışmanlık merkezi nasıl açılır? Öncelikle ülkemizde psikolojik danışman unvanı almak ya da insanlara psikolojik danışmanlık yapmak için belli okullardan mezun olma şartı aranır. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden 4 yılın sonunda lisans derecesi ile mezun olanlar psikolojik danışman olur. Aynı şekilde psikoloji bölümünden mezun olanlar da psikolog olarak anılırlar. Ancak bu bölümlerden mezun olmak psikolojik danışma merkezi nasıl açılır sorusunun tek başına cevabı olamamaktadır.

Bir kişinin psikolojik danışma merkezi açmak için ihtiyacı olan bir diğer şey ise klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olmasıdır. Yapılan son düzenlemeler ile getirilen bu şart, aslında psikoloji alanında çalışanları ve bu danışmanlık hizmetlerini alanları korumak için getirilmiştir. Uzmanlık sahibi olmayan ve yetkinliği bulunmayan kişilerin, psikoloji gibi hassas bir alanda danışanlara müdahale edilmesi bu yolla engellenmiştir. 

 

Psikolojik danışmanlık merkezi açmak için gereken ilk şart yani klinik psikoloji alanında yüksek lisans tamamlandıktan sonra kişiler klinik psikolog unvanını alırlar ve danışmanlık merkezi açmak için harekete geçebilirler. Psikolojik danışmanlık merkezi açmak için gerekli evraklar güncel olarak Sağlık Bakanlığı’ndan öğrenilebilir. Bu aşamada psikolojik danışmanlık merkezi açmak için gerekenler hem evrak hem de çalışan sayısı olarak karşılanmalıdır. 

Psikon Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Yukarıda tanımladığımız adımları tamamlayan kişiler, kendine psikolojik danışmanlık merkezi nasıl olmalı diye sorabilir. Elbette bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Öncelikle psikolojik danışmanlık merkezlerinin danışanlara, sosyal, akademik ya da mesleki anlamda potansiyellerini ortaya koyabilme imkanı verdiği ve danışanlarınızın size belli başlı konularda danışmak için geleceğini hatırlayın. Bu nedenle spesifik bir alanda çalışmak istiyorsanız ve bu alanda çalışmanız gereken bir lokasyon bulunuyorsa bunu tespit edin. Örneğin çocuklar için hizmet vermek ve bu alanda tanınmak, gelişmek istiyorsanız, çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği semtleri seçmek mantıklı olacaktır.

Üniversite öğrencilerine yönelik bir hizmet verecekseniz, üniversite öğrencilerinin rağbet ettiği mahallelere yönelmeniz gerekecektir. Eğer psikolojik danışmanlık merkezi nereye açılır sorusunu cevaplayabildiyseniz sırada amacınıza uygun bir ekip kurmak vardır. Eğer psikolojik testler yapacaksanız bu alanda yasal olarak yetkili ve gerekli sertifikalara sahip kişileri bünyenize almalısınız. Ya da kişisel olarak bu testleri uygulamak için hak kazanmaya çalışmalı, gerekli sertifika programlarını tamamlamalısınız.  Konya psikolojik danışmanlık merkezi tavsiyesi için Psikon Terapi’yi arayabileceğinizi ve profesyonel ekibimize ulaşabileceğinizi unutmayınız.