Psikolojik Danışma Merkezleri Çalışma Prensipleri

Psikolojik Danışma Merkezleri Çalışma Prensipleri

Psikoloji bilimi, insanların ruh sağlığını korumak, davranışları, tutumları ve düşünceleri altında yatan nedenleri araştırmak, bunları ortaya koyarak, günlük hayatlarını kolaylaştırmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek gibi birçok amacı olan bir bilim dalıdır. Psikoloji bilimi bugün toplumların seçimleri, eğilimleri ve davranış biçimlerinden, ekonomi, sağlık, sanat gibi birçok alanda yol gösterici olmaktadır. Elbette kişisel olarak da insanlar psikolojik bir danışmana daha çok  ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de hemen her şehirde birçok psikolojik danışmanlık merkezi açılmıştır. Psikolojik danışmanlık merkezleri ne iş yapar sorusunu sormadan ve psikolojik danışmanlık merkezleri çalışma prensiplerine göz atmadan önce psikolojik danışma kavramını anlamaya çalışmak gerekir. Peki psikolojik danışman kimdir?

Psikolojik danışman, bu alanda eğitim almış ve bu mesleği sürdürmeye hak kazanmış kişilere verilen genel addır. Psikolojik danışman adından da anlaşılacağı üzere insanların yaşadığı duygusal problemler ve psikolojik sorunlarda rehberlik hizmeti verir. Kimler psikolojik danışman olabilir? Üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olmuş kişiler, psikoloji bölümünden lisans diploması almış çalışanlar psikolojik danışman olabilir.

Psikolojik Danışma Hizmeti Nedir?

Psikolojik danışmanlık merkezi denilince ilk önce psikologlar, psikolojik danışmanlar ile danışanların bir araya geldiği yerler akla gelir. Psikolojik danışma hizmet alanları fazlasıyla çeşitlidir. Yetişkinler, çocuklar, ergenler gibi yaş gruplarına hizmet eden ve bu alanlarda uzmanlaşan psikolojik danışmanlardan bahsedilebilir. Psikolojik danışma hizmeti nedir dendiğinde bu alanlarda psikolojik rehberlik konusunda verilen tüm hizmetler akla gelmelidir. Ayrıca psikolojik danışma merkezleri, bünyesinde çalışan kişilerin sahip olduğu lisans ve sertifikalara bağlı olarak farklı hizmetler de verilebilir. Örneğin psikolojik testler, zeka testleri, oyun terapisi gibi hizmetler, yine sertifika programları ve eğitimini tamamlamış yetkin çalışanların gerçekleştireceği kişiye özel danışmanlık hizmetlerinden bahsedilebilir. 

Psikolojik danışmanlık merkezi açmak sanıldığı gibi kolay değildir. İnsan psikolojisini ele alan bir merkezi açmak için devlet tarafından çerçevesi belirlenmiş bir takım gereklilikleri yerine getirmek gerekir. Ayrıca yasadışı bir şekilde açılan, sertifikasız, lisanssız kişiler tarafından faaliyetleri sürdürülen psikolojik danışmanlık merkezleri kapatılır. Bu nedenle psikolojik danışmanlık merkezi nasıl olmalı sorusunun cevabı her şeyden önce var olan yasalara uygun bir şekilde açılmış, gerekli izin ve ruhsatları almış, çalışanlarının hepsi uyguladıkları danışmanlık hizmetlerini vermeye yasal olarak hak kazanmış şeklinde özetlenebilir.

Psikolojik danışmanlık merkezleri çalışma prensipleri yasal gereklilikleri yerine getirdikten sonra danışana profesyonel bir yaklaşım sağlamayı gerektirir. Kişi psikolojik danışmanlık merkezi randevu ile danışan kabul ediyorsa merkezi arayarak öncelikle danışmak istediği konuyu belirtmeli ve bu alanda çalışan bir uzman varsa randevu almalıdır. Danışan kişi, uzman ile tanışmak ve danışmanlık süreci üstüne konuşmak için de randevu talep edebilir. Psikolojik danışma aşamaları bu noktadan sonra başlar. Danışan merkezde kendi sorununa en uygun uzman ile görüşür. Eğer iki taraf da sürecin yürütülebilir olduğunu onaylarsa belli bir plan çerçevesinde görüşmeler başlar. 

Psikolojik Danışmanlık Fiyatları

Psikolojik danışmanlık merkezi belediye ya da devlete ait değilse özel bir merkezdir. Bu da kişileri psikolojik danışma fiyatları konusunda araştırmalara iter. Çünkü bu kişinin rehberlik hizmetine belli bir ücret ödemesi gerektiğini göstermektedir. Özel Psikolojik danışmanlık merkezi ücretsiz olarak danışanlar ile görüşmez. Ancak bazı merkezlerde istisnalara rastlanabilir. Psikolojik danışmanlık fiyatları hem merkezin bulunduğu lokasyona göre hem de danışanın alacağı hizmete göre farklılık gösterecektir, bu nedenle tek ve standart bir ücretten bahsetmek olanaksızdır. Konya Psikolojik danışmanlık merkezi tavsiye ve önerileri doğrultusunda Psikon Terapi ile görüşebilir, profesyonel danışmanlarımızdan probleminiz için destek alabilirsiniz.