Sağlıklı Bir Cinsel Yaşamın 10 Faydası

Sağlıklı bir cinsel yaşamın 10 faydası

Sağlıklı Cinsel Yaşamın Faydaları Nelerdir?

Toplumda çoğu zaman tabu olan cinsellik, aslında bizim fiziksel ve ruhsal sağlığımızın tamamlayıcı bir öğesi, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşamın herkesin hakkı olduğu gerçeği ancak son yıllarda daha çok anlaşılmakta ve üzerine konuşulmaktadır. Cinselliğe olumsuz bakış açıları, negatif söylemler, tabu olarak konumlandırılarak cinsel problemlerin baskılanması, evliliklerde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Cinsel terapi nedir sorusu işte bu noktada ortaya çıkar.

Cinsel terapi, kişilerin sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürememesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunları çözmeye gayret eder. Cinsel terapi seanslarında ne yapılır sorusu da yine insanları endişelendiren bir konudur. Cinsel terapide, alanında uzman bir terapist, çiftlerle birlikte ya da ayrı ayrı görüşebilir. Cinsel terapide sorulan sorular çiftlerin yaşadığı probleme göre şekillenir. Terapist, sorunun ana kaynağını bulmak için sorular sorar ve yapılan bu konuşmalarda danışanların mahremiyetinin gizlenmesi esastır. Tüm görüşmelerin ardından, terapist ana nedeni bulur ve bu nedeni ortadan kaldırmak için bir yol haritası belirleyerek tedavi sürecine başlar. Peki cinsel yaşam neden çok önemlidir? Çünkü cinsel yaşam hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmakla beraber birçok faydayı da beraberinde taşır. Bu faydaları sizler için derledik.

 

  1. Bağışıklık Sistemi

Hastalıklara karşı korunmamız, hastalıklarla mücadele etmemiz konusunda bize yardımcı olan bağışıklık sistemi, sağlığımızı korumanın kilit noktasıdır. Yapılan bir çalışmaya göre haftada 1 ya da 2 kez cinsel birliktelik yaşayan kişilerin bağışıklık sistemi güçlenmektedir.

 

  1.  Kalp Sağlığı

Kardiyovasküler sistem ve kalp sağlığını korumanın birden çok yolu vardır. Araştırmalara göre bu yollardan biri de cinsel birlikteliktir. Yapılan bir araştırmaya göre, 50li yaşlarında, haftada en az 2 kez cinsel birliktelik yaşayan erkeklerde kalp hastalığı riski %45 oranında düşmektedir. Ayrıca, kalp rahatsızlığı olan kişilerin cinsel birliktelik yaşaması, doktorları aksi bir görüş belirtmediği takdirde, sorun yaratmamaktadır.

 

  1. Tansiyon

Yaş ile insanlarda görülen problemlerden biri de kan basıncı değişiklikleri ve tansiyon problemleridir. 57 ila 85 yaş arasındaki kadınlarda yapılan bir çalışmada, cinsel birliktelik yaşayan ve zevk alan kadınlarda hipertansiyona daha az rastlandığı ortaya çıkarılmıştır. Başka bir çalışma ise sadece sarılmanın bile kan basıncını düşürdüğünü ortaya koymuştur.

 

  1. Ağrı

Kişiler zaman zaman baş ağrısını bahane ederek cinsel birliktelik yaşamak istemeyebilir. Ancak yapılan çalışmalara göre, cinsel birliktelik migren ve baş ağrısı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni cinsel birliktelik ile ortaya çıkan endorfinin vücudun doğal ağrı kesicilerinden biri olması ve ağrıyı azaltma etkisidir.

 

  1. Prostat Kanseri

Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanserine karşı koruyucu görev yapan şeylerden biri de cinsel birlikteliktir. Yapılan araştırmalarda düzenli bir şekilde boşalan erkeklerin, prostat kanseri riskinin düştüğü gözlenmiştir.

 

  1. Uyku

Düzensiz ve yetersiz uyku birçok yetişkinin hayatını etkileyen faktörlerdendir. Cinsel birliktelik yaşamak, beynimizde endorfin, oksitosin ve dopamin salınımına neden olur. Oksitosin ve prolaktin hormonları bizi güvende hissettirir, rahatlatır. Bu nedenle uykuya dalışımız ve uykuda kalma süremiz uzar.

 

  1. Stres

Seks sırasında ortaya çıkan oksitosin hormonunun faydaları arasında sakinleştirme ve rahatlatma özelliği bulunur. Ayrıca kişinin kendine olan güvenini de artırır. Bu nedenle kişi, stresli durumlarla baş etme konusunda daha başarılı olur.

 

  1. Zihinsel Güç

Yapılan son çalışmalarda düzenli cinsel birlikteliğin kadınların hafızalarını iyileştirdiği ortaya çıkmıştır. Bir diğer çalışma, cinsel ve romantik birlikteliğin, beynimizde yaratıcı düşüncenin, analitik  düşünceyi, analitik düşüncenin, yaratıcı düşünceyi etkilemesini sağladığını göstermektedir.

 

  1. Yaşam Süresi

Yapılan bir diğer çalışma, 45  ila 59 yaş aralığında 1000 erkek üstünde gerçekleştirilmiş ve düzenli cinsel birliktelik yaşayan erkeklerin sağlıklarını koruyarak, ölüm riskini %50 azalttığını ortaya koymuştur.

 

  1. Kendine Güven

Düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşam kişinin sadece fiziksel değil ruhsal dünyasına da fayda sağlar. Yapılan bir çalışmaya göre, cinsel birliktelik yaşayan ve bundan zevk alan kişiler, daha kendine güvenlidir.