Sağlıklı Bir İlişki Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken 5 Önemli Şey!

Sağlıklı Bir İlişki Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken 5 Önemli Şey

Mutlu bir ilişki için ne yapmalı?

Eğer terapiye gidersek ilişkimiz düzelir mi?

Sevgilim ben söylemeden ne istediğimi anlamıyorsa ilişkimiz sağlıklı bir ilişki olabilir mi?

Sağlıklı bir ilişkide tartışmak normal mi?

Sağlıklı İlişki Nasıl Olur?

Yukarıda sıraladığımız sorular ve daha niceleri, her gün birçok kişinin kendisine sorduğu sorulardır. Bu ortak soruların asıl nedeni hepimizin sağlıklı bir ilişkiye duyduğu ihtiyaçtır. Sağlıklı bir ilişkinin kendiliğinden oluştuğu, bu gibi ilişkilerde problemlerin olmadığı, ilişki ya da evlilik terapisinin sadece boşanmak üzere olan kişiler için faydalı olduğu gibi kalıplaşmış düşünceler aslında yanlıştır. Bu kalıplaşmış düşünceler davranışlarımızı etkiler ve ilişkilerimize de yanlış bir şekilde yaklaşmamıza neden olur. Sevgilimiz ya da eşimizin biz söylemeden ihtiyaçlarımızı ve duygularımızı anlaması gerektiğini düşünmek, bizim hiçbir zaman tatmin olmamıza neden olur. İlişkimizden zevk alamaz ve iletişim problemleri yaşarız. Sağlıklı ilişkiler hakkındaki tüm bu yanlış düşüncelerden kurtulmak ve doğru bilgileri öğrenmek, ilişkimize bakış açımızı düzeltecektir. Bu nedenle sağlıklı bir ilişki hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

 

Sağlıklı İlişkilerde Eşit  Özveri Olmaz

Sağlıklı ilişki nedir denince akla ilk gelen, çiftlerin karşılıklı olarak eşit derecede özveri göstermesi olabilir. Oysa bu doğru değildir. Bazen kadının işleri nedeniyle uzun saatler boyunca çalışması gerekir. Bu durumda erkek, ev işleri ve çocuklarla ilgilenir. Birkaç ay geçince, erkeğin annesi ya da babası bir rahatsızlık geçirebilir, bu kez özveriyi kadının göstermesi gerekecektir. Yani düşünüldüğü gibi, ilişkilerde özveri her zaman %50 – %50 olarak gösterilemez. Çoğu zaman bir taraf %90 özveri gösterirken, diğer taraf %10 özveri gösterebilir. Önemli olan özveriyi sürekli bir taratan beklememektir.

 

Sağlıklı İlişkilerde Çatışmalar Yaşanır

Her ilişki beraberinde çatışmaları da getirir. Filmlerde, dizilerde,  romanlarda idealize edildiği gibi romantik ilişkiler, çatışmalar, tartışmalar olmadan ilerlemez. Çünkü iki kişinin tüm düşüncelerinin, inançlarının, isteklerinin ve ihtiyaçlarının aynı olması imkansızdır. Aynı ailede yetişen kardeşler bile birçok konuda tartışırken, farklı çevrelerde yetişen kişilerin, birbirlerini sevseler bile tartışmamaları ve çatışma yaşamamaları mümkün değildir. Sağlıklı ilişkilerde önemli olan çatışma yaşamak değil, bu çatışmaları çözmek için uzlaşmak ve tartışmaların üstünü örtmek yerine çözüme ulaştırmaktır.

 

Sağlıklı İlişkilerde Evlilik Sözleri Tutulur

Evlilik sözü verirken, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta bir arada olmaya yemin edilir. Eğer sağlıklı bir ilişki içerisindeyseniz, bu yemin başınıza gelen her olayda geçerliliğini korur. İşten ayrılma, ciddi rahatsızlıklar, kayıplar, maddi problemler gibi birçok konuda, kişi eşine destek olup, onu sevmeye devam ederse, ilişkinin sağlıklı bir ilişki olduğundan bahsedilebilir.

 

Sağlıklı İlişkilerde Eşiniz Önce Gelir

İlişkilerde kişilerin karşılıklı olarak önemsendiğini bilmesi önemlidir. Bu nedenle sağlıklı bir ilişkiden bahsediyorsak, eşler birbirilerinin istek ve ihtiyaçlarını diğer insanlardan ve olaylardan önde tutmalıdır. Bir plan ve program söz konusu olduğunda ilk önce eşinin isteğini gerçekleştirmeli ve ihtiyaçlarını karşılamalı ve bu durum mutlaka karşılıklı olmalıdır.

 

Sağlıklı İlişkilerde Çiftler Birbirini Korur

Anne baba ve çocuk ilişkisinde sık görülen şeylerden biri, anne babanın çocuklarını, acı duyacağı ya da incinecekleri şeylere karşı korumasıdır. Bu durumun bir benzeri sağlıklı ilişkiler yaşayan çiftlerde de görülür. Eşler birbirini korur. Acı duyacakları durumları ortadan kaldırmaya gayret ederler. Hatta eşlerine zarar verecek ve onu üzecek şey kendilerinden kaynaklanıyorsa buna da engel olurlar. Eşlerine toplum içinde ya da baş başayken incitici sözler söylemez, bu yönde davranışlar göstermezler.

Sağlıklı ilişkilerde öne çıkan bu beş noktayı gerçekleştirmekte zorlanıyorsanız, ilişki terapisi ya da evlilik ve aile danışmanlığı konusunda destek alabilirsiniz. Konya ilişki terapisi önerisi ihtiyaçlarınızda bize ulaşabilir, Psikon Terapi profesyonelleri ile etkili evlilik terapisi hizmetine kavuşabilirsiniz.