Seks Bağımlılığı Nedir? Seks Bağımlılığı Türleri ve Seks Bağımlılığı Belirtileri

Seks Bağımlılığı Nedir, Türleri ve Belirtileri

İsmini sıkça duyduğumuz, genellikle de yanlış bir şekilde kullandığımız Seks bağımlılığı nedir?  Seks bağımlılığı, kişinin olumsuz sonuçlarını düşünmeden cinselliğe olan takıntısı olarak adlandırılabilir. Seks bağımlılığı kişiye tatmin etmekten çok uzaktır. Kişi aksine duygusal olarak sıkıntılı ve tükenmiş hisseder.

Seks bağımlılığı diğer takıntılı düşüncelere benzer yönler gösterebilir ancak daha karmaşık bir kavram olarak öne çıkar. Bazı kişiler bu bağımlılığın, takıntılı ve zarar verici davranışlara neden olan beyin bozukluklarından ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşünür.

Seks bağımlılığına sahip bir kişi tıpkı diğer takıntılı kişiler gibi dürtülerini kontrol etmekte zorluk çekerler. Kişi sonuçların olumsuz olacağını bilse de kendini cinsel birlikteliklerden uzak tutamaz.

Seks bağımlılığına sahip kişiler, cinsel birliktelik için sürekli zaman kollar ve bu davranışlarını diğerlerinden gizler. Bu durum zamanla hem iş hem de özel hayatlarında problemler yaratır. Ayrıca sonuçları düşünmedikleri için cinsel yolla bulaşan birçok hastalığı da kapabilirler.

Seks bağımlıları genellikle cinselliği duygusal ve psikolojik problemlerinden kaçma için kullanırlar. Bu problemler arasında stres, kaygı, depresyon başı çekmektedir.

 

Seks Bağımlılığı Türleri

Seks bağımlılığı hiperseksüel bozukluk olarak bilinen bir bozukluğun parçasıdır. Bu bozukluk,

– Hiperseksüellik: diğer adları ile nemfomani ya da satiriasis olarak da bilenen tür.

– Erotomani: Kişinin başkaları tarafından arzulandığına inandığı bir sanrı bozukluğu.

– Parafili bozukluğu: Kişinin atipik nesneler, durumlar ve fantezilere karşı cinsel dürtülerinin bulunması.

– Cinsel disinhibisyon: Kişinin uygun olmayan cinsel dürtülerini baskılayamaması.

 

Seks Bağımlılığı Belirtileri

Tıp çevrelerinin bir kısmı, takıntılı cinsel davranışları bir bağımlılık olarak kabul etmemektedir. Bu nedenle seks bağımlılığı teşhis kriterleri belirsiz ve sübjektif olagelmiştir. Seks bağımlılığı teşhisi konurken için en öne çıkan belirtiler arasında;

– Kişinin hayatını cinselliğin yönetmesi ve kişinin diğer aktiviteleri bu nedenle terk etmesi,

– Kişinin yalnız kalır kalmaz mastürbasyon yapması,

– Kişinin birden çok partnerinin olması ya da evlilik dışı ilişkilerinin olması,

– Kişinin yalnız kalır kalmaz telefon ya da bilgisayar yoluyla seks yapması ya da pornografiden faydalanması,

– Kişinin cinsel yaşamının genellikle teşhircilik, fuhuş, kamuya açık alanda cinsel birliktelik yaşama gibi yasaklanmış durumları içermesi,

– Kişinin cinsel arayışının içinde pişmanlık, kaygı, depresyon ve utanç gibi duyguların da yer alması sayılabilir.

Seks bağımlılığı genellikle ahlaksız bir hiperseksüalite ve düşük özgüven ile teşhis edilir. Kişinin cinsel hayatında farklılıklar yaratması ya da ekstrem deneyimler seks bağımlılığı olarak kabul edilmez. Seks bağımlısı olarak kabul edilmek için kişinin kendine zarar verdiğini bildiği halde dürtülerini kontrol edememesi gerekmektedir.

 

Seks Bağımlılığının Sebepleri

Seks bağımlılığının ortaya çıkma nedenleri konusunda birden çok teori bulunmaktadır. Bu teoriler arasında kişinin geçmişte yaşadığı cinsel travmaların sebep olduğu psikolojik ve duygusal problemler de yer alır.

Örneğin tecavüze uğrayan kadınlarda hiperseksüel davranışlar gözlemlenebilmektedir. Kişi bu davranışları ile kendi kendini cezalandırmaya çalışabilir. Çocukluk yıllarında taciz ya da tecavüz yaşayan kişiler de bu durumla başa çıkmanın yolunu cinsel bağımlılıklarda bulabilmektedir.

Seks bağımlılığı bazen başka psikolojik rahatsızlıkların semptomu olarak ortaya çıkabilir. Obsesif kompülsif bozukluk, bipolar bozuklukların mani dönemlerinde kişiler seks bağımlılığı belirtileri gösterebilir.

Bazı nörolojik problemler de kişilerin hiperseksüel davranışlar sergilemesine neden olabilir.

 

Seks Bağımlılığı Tedavisi

Seks bağımlılığı kendi kendine geçmez. Öncelikle seks bağımlılığı nedenleri araştırılmalı ve neden ortaya çıkarılmalıdır. Ardından psikolog, psikiyatr ya da cinsel terapist tarafından hastaya en uygun olarak belirlenen tedavi süreci  uygulanır. Bu süreçte davranış terapisinin yanı sıra seks bağımlılığı ilaç tedavisi de söz konusu olabilir.