Seks Bağımlılığı Türleri

Seks Bağımlılığı türleri

Seks bağımlılığı, bu bağımlılığa sahip kişilerin kendilerini saklama isteği, bazı çevrelerin bu durumu bağımlılık olarak görmemesi gibi  nedenlerle üzerinde çok fazla araştırma yapılan bir alan değilse de son yıllarda bu durum değişmiştir. Özellikle ünlü isimlerin bu bağımlılığa sahip olduğunu itiraf etmesi ile seks bağımlılığı nedir sorusu önem kazanmıştır. Seks bağımlılığı, tıpkı diğer bağımlılıklar gibi kişinin dürtüsel isteğine boyun eğmesi ve bu isteği kontrol altına alamaması olarak açıklanabilir. Kişi eylemi gerçekleştirdiğinde kendini  nasıl negatif bir sonuç beklerse beklesin cinsel birleşmeden kendisini alamaz. Elbette diğer bağımlılıklar gibi seks bağımlılığının da farklı türleri bulunur. En sık rastlanan seks bağımlılığı türlerini ve bağımlı cinsel davranışları sizin için bir araya getirdik:

 

  1. Fantezi Bağımlılığı

Fantezi bağımlılığı olan kişinin zihnini gerçek sevgi, aşk ve cinsel düşüncelerin yerine takıntılı bir şekilde cinsel fanteziler meşgul eder. Bu durum kişinin samimi aşk ve sevgi duygularını geliştirmesine izin vermez.

 

  1. Baştan Çıkarma Arzusu

Bağımlı cinsel davranışların arasında yer alan baştan çıkarma rolü üstlenilen bu davranış türünde kişi diğerlerini baştan çıkarıp manipüle ederek cinsel bir ilişki kurmaya çalışır. Bu davranış türüne sahip kişiler gelecekteki eşlerine ya bir ganimet ya da kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağlayacak bir mücadele olarak bakarlar.

 

  1. Kimliksiz Seks

Bu kişiler tanımadıkları kişilerle cinsel ilişki yaşarlar. İnternet, gece hayatı gibi platformlarda karşınıza çıkabilirler. Kişinin bu davranışın altında, samimi sevgi hislerini geliştirmekten kaçmak vardır.

 

  1. Para Ödeyerek Seks

Para ödeyerek seks yapma seks bağımlılığı türleri arasında yer alır. Cinsel birleşme için para harcamak bir anlamda ticaret olduğu için kişinin samimi duygularını ortaya koymasını gerektirmez. Para ödenen kişi de zaten sevgi dolu bir ilişki değil maddi kazanç beklentisi içindedir.

 

  1. Seks Ticareti

Kişinin para ya da mücevher karşılığı seks yapması ve buna gönüllü olması seks bağımlılığı türlerinden biridir. Bu durum kişinin cinselliği bir mal gibi görmesine neden olur. Kişi karşısındaki ile duygusal iletişim ve ilişki kurmayı bilmez.

 

  1. Röntgencilik

Röntgencilikte kişi başkalarının cinsel ilişki yaşamasını izlemekten zevk alır. Etrafında cinselliğe odaklanmış, kitaplar, dergiler, bilgisayarlar, filmler yer alır. Kişi başkalarını soyunurken ya da cinsel ilişki esnasında gizlice izler. Bu tip bir seks bağımlısı aşırı mastürbasyon yapar. Hatta kendini yaralayabilir. Yalnız yaşamaya ve yalnız aktivitelere ilgi gösterir.

 

  1. Teşhircilik

Kişinin mahrem yerlerini topluluk içerisinde birden göstermesini işaret eden teşhircilik, bağımlı cinsel davranışlardan biridir. Bu kişi aniden mahrem yerini gösterebileceği kıyafetleri tercih eder. Bazen kendi vücudunu gösterme dışında cinsel birleşmesini de herkesin görebileceği şekilde yapmayı deneyebilir. Bu kişiler cinsel birleşmeden daha çok kişilerin reaksiyonlarından heyecanlanırlar.

 

  1. İzinsiz Seks

İzinsiz seks davranışında kişi, başkalarına izin almaksızın dokunur. Bu kişi toplumda otoriter veya güçlü bir konuma sahip olabilir. Bu gücü diğerlerinden cinsel olarak faydalanmak için kullanabilir. Mağdur kişiler kendilerine bu şekilde yaklaşan kişiye karşı bağlılık duyabilirler.

 

  1. Sado-Mazoşist Seks

Sado mazoşizm olarak bilinen bu bağımlı cinsel davranışta kişi karşısındakine acı vermekten ya da acı çekmekten hoşlanır. Cinsel haz ve acı iç içedir. Tıpkı izinsiz sekste olduğu gibi buradaki mağdurlar da karşısındaki kişinin onu sevdiği için ona acı çektirdiğini düşünür.

 

  1. İstismarcı Seks

Tecavüz ve pedofili istismarcı seksin türleri arasında yer alır. Bu davranış kişinin insan haklarına açıkça bir saldırıdır ve aşk ya da sevgiyle uzaktan yakından ilişkisi yoktur.