Uzun Bir İş Gününün Ardından Eşinizle İletişim Kurmanın Yolları

Uzun bir iş gününün ardından eşinizle iletişim kurmanın yolları

Uzun Bir İş Gününün Ardından Eşinizle Sağlıklı Ve Doyurucu İletişim Kurmanın Yolları

Bir yanda istikrarlı bir şekilde başarılı olmanız beklenen işiniz, bir yanda sizden ilgi bekleyen çocuklarınız, bir yandan evin sorumlulukları derken, eşinize vakit ayırmakta zorlanıyor musunuz? Eşime vakit ayıramıyorum cümlesini sık sık kuruyor musunuz? Eşimle uzaklaştığımı hissediyorum diyor musunuz?

Yalnız değilsiniz! Günümüzde birçok insan hayatın sorumlulukları arasında en yakınlarını ve sevdiklerini ihmal ediyor. Bu ihmallerden en çok eşler zarar görüyor. Özellikle yorgun bir iş gününün ardından eşler neredeyse hiç konuşmadan dinlemeye çekiliyor. Eşinizle sağlıklı ve doyurucu iletişim kurmak için derlediğimiz bu yöntemleri deneyerek eşinizle iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

 

  1. Sohbeti İlerletmek İçin Ucu Açık Sorular Sorun

Sohbet ederken karşınızdakinin fikirlerini duymanın ve onunla daha yoğun iletişim kurmanın yolu ucu açık sorulardan geçer. Eğer eşinize sadece evet ve hayır diye cevap vereceği sorular sorarsanız sohbetin ilerlemesini sağlayamazsınız. İletişime onu sevdiğinizi gösteren bir jest ya da mimikle başlayabilir, küçük bir öpücük vererek sıcak bir sohbet başlatabilirsiniz. Ardından gününün güzel yanlarını ya da zorlandığı alanları sorarak sohbeti derinleştirebilirsiniz.

 

  1. Sevginin Dilini Kullanın

İletişim her zaman sözcüklerle olmak zorunda değildir. Eşinizle iletişim kurmak için sevginin ve aşkın dilini kullanmaktan çekinmeyin. Eve geldiğinizde ona sıkıca birkaç dakika sarılın. Kalplerinizin birbirine bağlandığını hissedin. Akşam boyunca bulduğunuz fırsatlarda küçük öpücükler verin. Çocuklarınızın yanında yakınlaşmak istemiyorsanız, TV izlerken el ele tutuşabilir, ayaklarınızı birbirine dokundurabilirsiniz.

 

  1. Eski Güzel Günleri Hatırlayın

Günün negatif etkilerini ve stresini yenmenin yollarından biri de eşinizle birlikte geçirdiğiniz güzel günleri anımsamaktır. Zihniniz kısa süreliğine mutlu anıları hatırladığında duygusal olarak rahatlarsınız. Ayrıca ikinize ait mutlu anıları anımsamak sizin bağlarınızı güçlendirir. Bu nedenle bazı akşamlar, birlikte çıktığınız tatillerden, başınıza gelen komik şeylerden bahsederek ona hatırlatın.

 

  1. Birlikte ve Erken Uyuyun

Sohbetlere, hatıralara ya da aktivitelere enerjiniz kalmadıysa sorun değil. Eşinizle yakınlaşmak için onunla birlikte erkenden yatağa gidebilirsiniz. Cinsel beraberlikten ziyade birbirinize sarılmaya odaklanın. Sarılmanın ve birbirine şefkat göstermenin eşlerin güven ve aşk ihtiyaçlarını tatmin ettiğini unutmayın.

 

  1. Birbirinize Sık Sık Gülümseyin

İş yerinde işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Eve kötü bir ruh haliyle gelmiş olsanız bile eşinizin bu durumda herhangi bir suçu olmadığını unutmayın. Ruh halinizi iyileştirmek için yapacağınız en kolay şey eşinize gülümsemektir. Gülümsenin hem gülümseyen hem de karşısındaki kişi üzerinde ruh halini iyileştirme gibi bir etkisi vardır. Bu nedenle eşiniz kendini kötü hissettiğinde de ona sık sık gülümseyin.

 

  1. Birlikte Hayal Kurun

Birlikte hayal kurmak sizi yakınlaştırır. Neler yapmak istiyorsunuz? Eşiniz neler yapmayı hayal ediyor? Bu soruların peşine düşün ve neler yapmak istediğinize dair bir liste oluşturun. Bu hayaller hem sizin hem de eşinizin üzerinde pozitif etki yaratırken bağlarınızı kuvvetlendirecektir.