Uzun Süre Evli Olan Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Çözüm Yolları

Uzun süre evli olan kadınlarda cinsel isteksizlik ve çözüm yolları

İlişkilerde taraflardan birinin ya da diğerinin cinsel isteksizlik yaşaması oldukça normaldir. Özellikle uzun ilişkiler ve evlilikler söz konusu ise kadınlar dönem dönem cinsel isteksizlik yaşayabilir. Ancak bu isteksizliğin uzun sürmesi kadının üzerinde baskı yaratabilir. Evliliğe ve ilişkiye hasar verebilir. Evliliklerde ana bileşenlerden biri eşlerin cinsel uyumu ve mutluluğudur. Bu nedenle uzun süren cinsel isteksizliğin sebepleri araştırılmalıdır. Kadınların cinsel isteksizliğinin birden çok sebebi bulunmaktadır. Bunlar tıbbi nedenler, duygusal problemler ya da ilişkilerdeki sorunlar olabilir.

 

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlar da tıpkı erkekler gibi uzun ya da kısa süreli cinsel işlev bozuklukları yaşayabilir. Kadınlarda görülen cinsel bozukluklar aşağıdaki dört başlıkta sınıflandırılmıştır.

Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu: Bu bozuklukta kadınlar cinselliğe olan ilgilerini kaybeder. Libidoları düşüktür.

Disparoni: Bu bozuklukta kadın cinsel birleşme sırasında ağrı yaşar. Bu nedenle ilişki yaşamaktan uzak durabilir.

Orgazm Olamama: Bu durumda kadınlar cinsel birleşme yaşasalar da orgazma ulaşamazlar.

Uyarılma Problemi: Bu problemi yaşayan kadınlar fiziksel olarak uyarılmada zorluklar yaşarlar.

 

Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğunun Tıbbi Sebepleri

Kadınların yaşadığı cinsel istek bozukluğunun altında tıbbi problemler yatabilir. Fiziksel bir hastalık kadının cinsel isteğini düşürebilir. Ya da kullandığı ilaçlar cinsel anlamda istek duymasını engelleyebilir. Cinsel isteksizliğe yol alacak fizyolojik problemler;

– Vücuda ya da vücut imajına hasar veren ameliyatlar,

– Diyabet,

– Hipotroid,

– Artirt,

– Anemi,

– Kardiyovasküler hastalıklar,

– Hormonal bozukluklar,

– Nörolojik bozukluklar,

– Kronik ağrılar,

– Depresyon ve kaygı bozukluğu,

– Antidepresan kullanımı,

– Menopoz,

– Rahim ameliyatı sırasında sinirlerin ve damarların zarar görmesi,

– Vajina ve rahimde kan akışı problemleri olarak sıralanabilir.

 

Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğunun Kişisel ve Duygusal Sebepleri

Kadınlar günlük hayatta birçok konuyla birden başa çıkmaya çalışırken bu durumun yarattığı ruh hali libidolarının düşmesine neden olabilir. Bu kişisel nedenler;

– Doğum yapmak,

– Yasadışı hap kullanımı,

– Duygusal problemler,

– Stres

– Öfke,

– Yorgunluk,

– Çocukken cinsel tacize uğramak olarak sıralanabilir.

Ayrıca kadınların ilişkilerinde yaşadıkları duygusal problemler de cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Evlilikte çözülmemiş sorunlar, eşini kontrol etme ya da cezalandırma arzusu, evlilikte güç savaşı ve sadakatsizlik cinsel isteksizliğin ilişki kaynaklı nedenleri arasında öne çıkar.

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizliği Çözme Yolları

Kadınların cinsel isteksizliğini çözmek için ilk önce nedeni ortaya çıkarmak gerekir. Eğer sorun fizyolojik kaynaklı ise teşhisi koyan doktor, buna yönelik ilaç tedavisi ya da bir operasyon önerebilir. Ayrıca cinsel isteksizliği ortadan kaldırmak için testosteron kremi, östrojen ilacı ya da vajinal kayganlaştırıcı gibi destekler söz konusu olabilir. Libidoyu yükseltmek için afrodizyak etkili doğal yiyecekler yenilebilir. Bazı kadınlar hipnoterapiye başvurabilir.

Bunun dışında kadının kendisini güzel görmediği ve vücut imajından mutlu olmadığı durumlarda çözüm genellikle egzersiz ve kilo verme ile yüzeysel olarak çözülebilir. Eğer yerleşik bir memnuniyetsizlik söz konusu ise kişisel terapi de bu anlamda fayda sağlayacaktır. Evliliklerinde mutlu olmayan kadınların evlilik terapisi alması ya da bireysel olarak bir psiko terapist ile görüşmesi cinsel isteksizlik problemi aşmalarına yardımcı olabilir. Davranış terapisi, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak, stresi azaltmayı ve yönetmeyi öğrenmek de cinsel isteksizlik için öne çıkan seçenekler arasında yer alır.

Kadınların cinsel isteksizliği görmezden gelmesi ve uygun tedavi yolunu bulmaması uzun vadede ciddi problemler yaşamalarına sebep olabilir. Bu nedenle bu durumu yaşayan kadınların profesyonel destek aramaktan çekinmemesi önemlidir.