Vajinismus Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Vajinismus hakkında bilmeniz gereken her şey

Vajinismus toplumda her 10 kadından birinin etkilendiği bir problemdir. Vajinismus genellikle psikolojik kökenlidir ve kadınların cinsel ilişkiye girmesini zorlaştırır. Vajinismus nedir sorusuna verilecek cevap, ilişki sırasında vajinal kaslar kasılır, sıkılık ya da spazmlar nedeniyle cinsel birlikteliği imkansız hale getirir. Bu davranış kadınlarda istemsiz bir şekilde ortaya çıkar şeklinde olacaktır. Kadın birlikte olduğu kişiyi cinsel olarak arzulasa ve sevse de vajinismusa engel olamaz.

 

Vajinismus Belirtileri

Vajinismusun en büyük belirtisi cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı deneyimlemektir. Bunun dışında cinsel birleşme anını düşünmek bile kişiye acı veriyorsa, kişi acıdan korkuyorsa, kişi denediği halde cinsel birleşme yaşayamadıysa, kişi rahatlamayı imkansız buluyorsa, eşiniz vajinanızda bir boşluk olmadığı konusunda ısrarlıysa, vajinanızda acı hissediyorsanız ve seksten kaçınıyorsanız vajinismus olma ihtimaliniz yüksektir.

 

Vajinismus Dereceleri

Vajinismusu inceleyen uzmanla bu hastalığı 4 derece inceler.

  1. Derece Vajinismus: İlk cinsel birleşme anında bir ağrı hissedilir ancak birleşme devam ettikçe ağrı azalır.
  2. Derece Vajinismus: Birleşme boyunca vajinal kaslar kasılmaya devam eder ve sonunda yanma hissi oluşur.
  3. Derece Vajinismus: Vajinaya giriş zordur. Giriş sağlanırsa ağrı ciddi bir şekilde hissedilir.
  4. Derece Vajinismus: Bu derecede vajinanın duvarı tamamen kapanır ve giriş imkansızdır.

 

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusun bir ya da birden çok nedeni bulunabilir. Her kadının farklı bir hikayesi olabilir. Bazı kişilerde tek bir neden yeterli olmayacağı gibi bazı kişilerde tek bir neden bile ileri derecede vajinismusa neden olabilir.

Acıdan Korkmak: Kişinin cinsel birleşme, bekaretini kaybetme durumunda aşırı acı duyacağına dair duyduğu korku.

Stres ve Kaygı Duymak: Kişinin seksle ilgili kaygıları ve stresi.

Vücudunu Beğenmemek: Kişinin vücudundan utanması, eşine çirkin görüneceğini düşünmesi.

Cinsellikle İlgili Olumsuz Düşünceler: Kişinin yetiştiriliş tarzı ve inançları nedeniyle cinselliği bir tabu ya da utanç olarak kabul etmesi.

Cinsel Taciz: Özellikle çocukluk çağında yaşanan tacizler.

 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Kişinin tedaviye açık olması ilk adımdır. Kişinin hikayesine göre danıştığı uzman bir yol haritası çizecek ve terapi ile vajinismustan kurtulmasına yardımcı olacaktır. Vajinismus tedavi süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak vajinismustan kurtulmak düşünüldüğü kadar zor değildir, genellikle birkaç seans içinde sorun çözülür. Konya Vajinismus Tedavisi arayışında olan kişiler, Psikon Terapi’nin uzman psikologları ile görüşerek, tarafımızca uygulanan kişiye özel terapilerden faydalanabilir ve etkin tedavi alarak vajinismustan kolayca kurtulabilir.