Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Dünyada 1000 kadından 2’sinde görülen vajinismusun nedenlerine odaklanmadan önce vajinismus nedir sorusuna yanıt vermekle işe başlayabiliriz.

 

Vajinismus Hastalığı Nedir

“Vajinismus” kadınların tecrübe ettikten sonra bir süre ismini koyamadığı cinsel bir rahatsızlıktır. Vajinimus olup olmadığımı nasıl anlarım sorusunun cevabı kısaca, kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen bir türlü cinsel birleşme yaşayamaması olarak adlandırılabilir. Kadın eşi kendine yaklaşınca kasılır. Onu istemez. İter. Eşimi sevmiyor muyum? Eşim benim için doğru insan değil mi? Eşimi kaybedebilir miyim? Sorularını da beraberinde getiren bu duruma vajinismus adı verilir. Kadınlar elbette ilk başta vajinismus olduklarını bilemeyebilirler. Cinsel ilişkiye girememe sebebiyle kendilerine olan güvenleri azalabilir. Kendilerini suçlayabilirler. Oysa ki cinsel ilişki esnasında kasılmak, cinsel ilişkinin başlamasına izin vermemek iradelerinin dışında gelişir.

 

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus olan kadınlar, severek ve isteyerek evlendikleri kişi ile neden cinsel ilişkiye giremediklerini düşünürler. Ortada belki de çok belli bir sebep yoktur. Bu nedenle kadınlar sıkıntının kaynağını başka yerlerde arayabilir. Vajinismusun sebepleri birden çok olabilir. Bunlar arasında psikolojik olarak; kızlık zarını koruma ile ilgili öğrenilmiş bilgiler, dini ve ahlaki kurallardaki aşırılık, ilk gece hakkındaki abartılı hikayeler, cinsel travmalar, kişilik yapısı, vücut algısı, aile yapısı ve eşten kaynaklı sorunlar öne çıkar. Vajinismusun sebebi bazen de fizikseldir. Bu durumda bir jinekologdan profesyonel destek almak gerekir.

 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus kendiliğinden geçer mi? Vajinismus tedavi edilebilir mi? Soruları sıkça sorulan sorular arasındadır. “Vajinismus” kendiliğinden geçmez. Psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa bu konuda uzman bir psikoloğa, fiziksel nedenlerden kaynaklanıyorsa bir jinekoloğa başvurmak gerekir. Ancak özellikle psikolojik kökenli vajinismus tedavisi düşünüldüğünden çok daha kolaydır.

 

Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?

Vajinismus tedavisi süresi kişiden kişiye değişir. Çünkü her kadının vajinismus hastalığı sebebi birbirinden farklıdır. Başvurduğunuz uzman psikolog önce bu sebebi bulmaya odaklanır. Sebep bulunduktan sonra vajinismusunuzun seviyesi de göz önüne alınarak terapi programı oluşturulur. Peki vajinismus terapisi kaç seanstır? Hafif seviyedeki vajinismus 1-2 seansta çözülür. İleri seviyedeki vajinismus terapi seansları ise yine kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-6 seans arasındadır.

 

Vajinismus egzersizleri nelerdir?

Eğer kökeninde ciddi problemler var ise, vajinismusu kendi başına yenmek ve bu konuda çaba göstermek kişinin üzerinde daha fazla olumsuz etki bırakabilir. Bu nedenle vajinismus egzersizleri nelerdir? Vajinismusu kendim yenebilir miyim? Gibi soruları sormadan önce profesyonel destek almaya çalışınız. Psikologunuz gerekli gördüğü durumlarda vajinismus için ev ödevi verecek ve bazı egzersizleri yapmanızı isteyecektir.

Vajinismus hastalığı egzersizleri arasında ilk sırada vajinismus nefes egzersizleri yer alır. Doğru nefes almak birçok kaygı bozukluğunda olduğu gibi vajinismusta da faydalıdır. Bu egzersiz türünde kişi doğru tekniği öğrenerek derin ve düzenli nefesler alarak, hem ruhunu hem de bedenini rahatlatabilir.

Vajinismus ayna egzersizi kadınların kendi cinsel organlarını yakından tanımasını amaçlar. Nefes egzersizlerinin ardından yapılan ayna egzersizi ile kadın bir ayna yardımıyla cinsel organını dikkatli bir şekilde inceler.

Vajinismus masajı ya da vajinismus genital masaj olarak da adlandırılan egzersiz, ayna egzersizinden sonra gelir. Kadınların genital bölgelerinde bulunan haz alma noktalarını öğrenmesi amaçlanır. Bu masaj kadınların eşleriyle birlikte yapabilecekleri bir egzersizdir. Ancak kontrol her zaman kadında olmalıdır.

Vajinismus Kegel egzersizleri 1948 yılından bu yana kullanılan bir egzersiz türüdür. Ana hedef kadının vajinal kaslarının yerini öğrenmesi ve onları kontrol etme kabiliyetini artırmasıdır. Kegel egzersizi vajinismus başta olmak üzere birçok cinsel tedavide büyük fayda sağlar.

 

Vajinismus parmak egzersizleri işe yarar mı?

Vajinismus egzersizleri söz konusu olunca kadınlar için en itici başlık kuşkusuz vajinismus parmak egzersizi ve uygulamasıdır. Parmak egzersizi Kegel egzersizinin ardından yapılır ve kadının cinsel birleşme ön alıştırması olması ve cinsel birlikteliğe yaklaşımını değiştirmeyi hedefler. Parmak egzersizleri işe yarar mı? Vajinismus parmak egzersizleri ile çözülür mü? Sorularının cevabı vajinismusun nedenine göre değişiklik gösterir. Hangi tedavinin ve egzersizin sizin için faydalı olduğunu anlamak için mutlaka bir profesyonele başvurmalısınız.