Vajinismus Terapisi Nedir?

Vajinismus Terapisi Nedir Nasıl Yapılır

Vajinismus artık ismini daha kolay telaffuz edip daha açık bir şekilde tedavi olmanın yollarını aradığımız bir problemdir. Vajinismus terapisi nedir sorusuna gelmeden önce vajinismus nedir sorusunu cevaplamak, bu hastalığı yeterince kavramak gerekir. Vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadınların vajinal kaslarının istemsiz bir şekilde kasılması ile ilişkinin gerçekleşememesi veya ilişkinin kadın için fazlasıyla acı veren ve ağrılı bir duruma gelmesi olarak açıklanabilir. Vajinismusun nedenleri genellikle aynı noktaya bağlıdır.

Bu da özellikle kadınların yıllarca maruz kaldıkları yanlış cinsel bilgilendirmeler, ilk gece korkuları ve cinsel ilişkiyi aşırı acı ve ağrılı bir süreç olarak düşünmeleri olarak özetlenebilir. Vajinismus neden olur sorusu elbette başka ve farklı şekillerde cevaplanabilse de ana sebep kişinin yanlış bilgilendirilmesidir denilebilir. Yani vajinismusun psikolojik sebepleri %90 iken kadının doğuştan getirdiği ya da sonradan edindiği bazı fiziksel nedenler %10 civarında görülmektedir. 

Vajinusmus Tedavisi Nasıl Olur?

Kadınlar genellikle cinsellik konusunda korkutularak ve yanlış bilgilendirilerek büyütülürler. İlk cinsel ilişkide ise tüm bu korkuları ve yanlış bilgileri, bastırdıkları endişeler su yüzüne çıkar. Cinsel birleşme bir türlü gerçekleşemez. Vajinismus tedavisi nasıl olur sorusunu cevaplamak için önce teşhis konması gerekir. Bunu da mutlaka bir hekim koymalıdır. Vajinismus tedavisi için hangi doktora gidilmeli? Vajinismus tedavisi için mutlaka bir jinekolog hekime gitmek gerekir. Çünkü vajinismus tedavisi jinekolog muayenesi ile başlar. Aslında bu muayene kadınların korkmasını gerektirmeyecek kadar kısa sürmektedir. Vajinismus tedavisi olmak için kadınların öncelikle deneyimli bir jinekolog hekimle görüşmesi gerekir. Jinekolog hekim 10-15 saniyelik bir sürede vajinismus teşhisi koyabilmektedir. 

 

Kadınların jinekolog korkuları, mahremiyetlerini başkalarına açmanın verdiği tedirginlik, utangaçlık gibi faktörler vajinismus tedavisi doktorsuz gerçekleşir mi sorusunun cevabını aramalarına neden olabilmektedir. Ancak vajinismus tedavisi evde yapılmaya çalışılırsa ve bu alanda çalışan bir profesyonelin desteğinde olmazsa istenmeyen olumsuz sonuçlara neden olabilir. Şöyle ki kulaktan dolma bilgilerle vajinismus tedavisi kendini kendine tedavi etmeye çalışan kişiler vajinismus problemlerini daha da artırabilir ve tedavi sürecini erteleyerek daha büyük bir sorun haline gelmesine neden olabilirler. Aynı şekilde vajinismus tedavisi bitkisel yöntemler ile çözülmeye çalışıldığında yine kişiye hem psikolojik hem de fizyolojik zararlar verebilir. Bu nedenle kişinin vajinismus tedavisi doktor tavsiyesi eşliğinde gerçekleştirilmelidir. 

Vajinusmus Tedavisi Konya

Vajinismus tedavisi fiyatları şehirden şehre değişmekte, aynı şehir içerisinde bile semtler arasında farklar bulunmaktadır. Örneğin vajinismus tedavisi İstanbul fiyatları ile vajinismus tedavisi Ankara fiyatları arasında farklar görülmektedir. Ancak Vajinismus tedavisi çok pahalı bir tedavi değildir. Aynı zamanda vajinismus tedavisi görenlerin yorumları incelendiğin korkulduğu gibi vajinismus terapistleri herhangi bir alet kullanmaz. Genellikle en etkili tedavi yöntemi bilişsel terapidir.

Bu yöntemle danışanın cinsellikle ilgili negatif düşünceleri ve inanışları yeni ve doğru bilgilerle değiştirilir. Kişiye yeni bir bakış açısı kazandırılır. Vajinismus her ne kadar zor ve ciddi bir hastalık ise de tedavi süreci oldukça kolaydır. Vajinismus tedavisi başarı oranı oldukça yüksektir. Vajinismus tedavisi kaç gün sürer sorusu kişiden kişiye değişir ancak genellikle vajinismus tedavisi 4-5 gün sürmekte ve bu süreçte vajinismus tedavisi kesin çözüm vermektedir. Kişinin tedavi sürecinden sonra bir daha vajinismus yaşama ihtimali yok denecek kadar azdır.

Vajinismus tedavisi görenler ve bu konuda deneyim kazanmış danışanlar, tedaviye başlamadan önce nasıl bir sürece dahil olacaklarını bilmemektedirler. Bu da vajinismus tedavisi görenler normal doğum yapabilir mi sorusunu ortaya çıkarır. Elbette, vajinismus tedavisi görenler, artık vajina kaslarını kontrol etmeyi öğrendikleri ve önyargılarından kurtuldukları için daha rahat bir şekilde vajinal muayene olacaklar ve normal doğum yapabileceklerdir. Bünyemizde Vajinismus tedavisi Konya ve civarında bulunan bazen de Türkiye’nin çok uzak noktalarından gelen danışanlarımız için tamamen kişiye özel seçenekler ile gerçekleştirilmekte ve kısa sürede etkin kalıcı çözümler ortaya konmaktadır.